1 521 läst ·
7 svar
2k läst
7 svar
Bergvärme och solfångare
Funderar på bergvärme. Har idag ack.tank på 750 l och två elpatroner i den. Solfångare på nedersta slinga, två slingor med tappvatten och undre och övre anslutning för golvvärmeuttag.
Kan jag köpa värmepump utan inbyggd beredare och docka den mot bef.tank? Vill gärna kunna få frikyla på sommaren.
Kan jag köpa värmepump utan inbyggd beredare och docka den mot bef.tank? Vill gärna kunna få frikyla på sommaren.
Ja men nackdelen är om du tar ut golvvärmen från tank så blir det så att du måste köra vv mot tank fler gånger å det blir då lite sämre cop på vp då den måste göra högre tempraturer för vv . Eller så köper du nibes vp med beredare och kör vv i serie och sätter in deras tillbehör axc 40 som gör att när acktank är varm så tas värmen därifrån å när den är kall så går vp. Ctc har ett liknande system också.
V Vector skrev:Ja men nackdelen är om du tar ut golvvärmen från tank så blir det så att du måste köra vv mot tank fler gånger å det blir då lite sämre cop på vp då den måste göra högre tempraturer för vv . Eller så köper du nibes vp med beredare och kör vv i serie och sätter in deras tillbehör axc 40 som gör att när acktank är varm så tas värmen därifrån å när den är kall så går vp. Ctc har ett liknande system också.
Ok.
Nibe 1255 typ
Nibe 1255 typ
Klicka här för att svara