Hej! Vi har gjutit två betongskivor till vårat kök, varav den ena skivan ska sitta på vår köksö, som har ett utstick på 25 cm. Vi har slipat undersidan så att den är någorlunda jämn och inte förstör kläder, men undrar vad vi bör använda för att binda damm o. dyl? Detta så att man slipper få gråa fläckar på sina byxor varje gång man sätter sig vid köksön.

Bild på skivan som fortfarande ligger i sin form.

Tacksam för alla tips :)
 
  • Gjuten betongskiva i form på ett verkstadsgolv med slipad yta, i ett rum med verktyg och byggmaterial.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
Vanlig betongfärg av valfri kulör
 
J jonaserik skrev:
Vanlig betongfärg av valfri kulör
tack för input! Det hade naturligtvis varit ett sätt, men jag är inte ute efter att färga betongen på något sätt (även om det är undersidan och det mest troligt inte kommer synas), utan vill ha något ofärgat. Finns betonglack? Eller kan jag använda samma såpa eller vax som jag kommer använda till ovansidan? Vet du?
 
Bara smörj på med det du har, det blir nog bra med något färglöst, sen så finns det ingen slitning på undersidan så det håller nog länge
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.