5.2 racing skrev:
Peltor Alert.

Har ett par gamla Peltor med radio på jobbet, men det är så j-vla jobbigt att plocka fram luren varje gång det ringer.
Om du har en handsfreesladd till din mobil som du kan ansluta andra hörlurar till (ex SonyEricsson HPM-75), så kan du köpa Peltors egen adapterkabel och använda radiokåporna (utan bluetooth) som lurar samtidigt som du använder mic:en från handsfreesladden. Så gör jag, och det funkar klockers. Kolla bara att kåporna verkligen har en extern ingång.
 
Redigerat:
ekholm skrev:
Om du har en handsfreesladd till din mobil som du kan ansluta andra hörlurar till (ex SonyEricsson HPM-75), så kan du köpa Peltors egen adapterkabel och använda radiokåporna (utan bluetooth) som lurar samtidigt som du använder mic:en från handsfreesladden. Så gör jag, och det funkar klockers. Kolla bara att lurarna verkligen har en extern ingång.
Det fina med Alert WS är ju att dom verkligen tar bort ALLT oljud runt omkring
 
gadeberg skrev:
Det fina med Alert WS är ju att dom verkligen tar bort ALLT oljud runt omkring

Du menar att WS-mic:en tar upp mindre bakgrundsljud? Absolut, det är en klar nackdel med att använda "telefonsladdens" mic.
 
Hittade ett par hörselkåpor med radio för 79:- i går på Ullared.
 
Pillade lite på dom och då lossnade bygeln från själva skyddet. Lade tillbaka dom.
 
Har Bilsom 799 på jobbet och sedan 12 år tebaks i tiden o hatar dom som pesten. Likadant med alla andra vanliga radiokåpor utan medhörning.

Kan bli oxtokig på en del som kör radion på full volym. Jag kan tuta på dom med trucken eller till o med stå bakom ryggen på dom o skrika o de hör inte ett skit. Borde totalförjudas på tyngre/farliga verkstäder om de inte kompletteras med medhörning.

Vanliga hörselskydd gillar jag inte heller. Jagar och är med i hemvärnet, det är OFTA folk missar "avbryt, eld upphör" eller andra viktiga kommandon/kommunikation. Men det problemet försvinner i samma takt som HV delar ut Comtac och att jägarna skaffar sig aktiva kåpor.

Kör med Peltor Sporttac civilt idag och Comtac inom HV. För radio så har jag gjort om ett headset till mobilen. Finns o köpa original men kostar onödigt mycket. Då har jag radio, telefon och MP3 direkt i kåporna samtidigt som jag kan höra en mus fisa när jag kör på full medhörning.

Äldre billiga skydd med medhörning hade en funktion som klipper när ljudet går över en gräns. Ligger man i en ljudnivå som är över den gränsen som är dom lika tysta som passiva eller så sprakar dom så man hör annu mindre.

Sporttac o Comtac dämpar de höga nivåerna samtidigt som de svaga förstärks utan att klippa av ljudet. Man hör alltså bättre men skyddas från de höga ljudnivåerna. Skulle nog vilja påstå att man till och med hör ett samtal bättre i bullrig miljö än utan kåpor.

Batteritiden uppges till 600 timmar och jag byter en gång per år i mina civila kåpor trots att de funkar.

Nej, jag säljer inte kåpor. Många påstår att Sordins kåpor kan vara lite bättre rent ljudmässigt samt att man slipper den där förhaltiga peltor kontakten som är omöjlig att köpa lös (fick tillverka min) Men jag tyckte som en del andra att Sordin är lite för trånga över öronen. SÅ har man små öron kan de vara ett klart alternativ.

På skjutbanan är det bara fördelar. Man kan lugnt samtala med övriga när man väntar på sin tur på pappälgen. Men den bästa poängen är när man testar ammo och svärmor ringer då jag har mobilen kopplat till dom.
-Jo, mmmm.
- Visst, ja , mmmm
-Jo du har helt rätt....
PAAAANG!! :D
Hon hade ingen aning :D:D:D
 
Redigerat:
Det blev ett par Peltor Alert med medhörning och radio. Köpte det sista exet på Råda trä för 895:- Fan va jag ska pensla nästa vecka!
 
P
la en beställning på Alert WS4 igår och undrar då hur det är med att svara i telefon? är de nån knapp på kåporna eller måste man upp med telefon?
 
Det är en bra knapp på lurarna.

Vad fick du ge?
 
Gaah.. *behärska mig*
Vore väldigt skönt att slippa handsfree/lursladden när man är ute och grejar...
Priset känns lite väl dock.. för hempuleri.
 
Problemet med Peltors kåpor med rattarna istället för digitalinställningen är att så fort man råkar stöta i något så hamnar man i P1 eller P2 träsket.
Har ett par med bluetooth, förutom just rattarna är dom helt outstanding.
Härligt att använda telefonen som mp3 spelare samtidigt som man kan svara i telefonen utan att behöva joxa med paus osv, särskilt om man lyssnar på ljudbok.
 
Peltor Alert var outstanding i helgen på Nürburgring. Hörde bilarna, plus att det fanns engelska kommentatorer på fm-bandet.
 
P1-träsket???
Det enda hörbara på radion finns ju på P1!
 
5.2 racing skrev:
Peltor Alert var outstanding i helgen på Nürburgring. Hörde bilarna, plus att det fanns engelska kommentatorer på fm-bandet.
Dåligt otrevlig onödig kommentar!
Fan vad avundsjuk man blev.
 
Ojdå, inte min mening.

Satt på Mercedesläktaren och hade det skitsunkigt med egen bar och lättklädda damer, Platserna var sådär, vi såg bara slutet på start-och-mål, plus fem kurvor till. Därefter kom den tråkige Kovalainen och blev intervjuad, inför oss som hade tillträde till det tråkiga och kalla och inte så påkostade Mercedesområdet.(Förutom där i hörnan där dom hade massa infravärmare och så vidare.) Vi fick pröva att byta ett däck på årets McLaren-bil, det var väl sådär intressant... osv, osv.

:D:D:D

ett smakprov från platserna:

http://www.youtube.com/watch?v=n_iu2oW2PKA

Kanske kommer mer tråkiga f1-bilder sen...
 
Redigerat:
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.