Tänkte vi samlar det mesta kring AM 420 i en egen tråd.
420 är gen3 från tidigare 320. Laddar fullt på 55 min och runt 1,5h körtid.
430x har nästan(?) dubbelt batteri, dubbla Guide-kablar, samt GPS-navigering.
440 har 3x större batteri och kör runt 4h på en enda laddning.
Här är lite anteckningar som jag gjort för att programmera klipptiden optimalt, dvs låta roboten vara ute så mycket som möjligt och undvika att den åker hem mitt i en klippning för att ladda.
Jag har räknat med att den klipper 100 minuter, tar 10 minuter att hitta laddstation och laddar 60 minuter.
- 1 körning = 110 min > 1h 50 min
- 2 körningar = 280 min > 4h 40 min
- 3 körningar = 450 min > 7h 30 min
- 4 körningar = 620 min > 10h 20 min
Bra och informativa inlägg!
Vi har en tomt på 2500 varav jag uppskattar att någonstans kring 1800 kommer vara gräsmatta när vi är klar. U-formad gräsmatta runt 3 av husets sidor.
Jag vill helst att min klippare skal köra t.ex från 20-09 då vi eller barnen kommer vara ute mycket under den andra tiden, och jag vill våga släppa ut mina småttingar utan att behöva ha koll på klipparen.
Jag gissar att jag behöver kliva upp på en 430x i sådana fall? Vet ni om det finns en sån där fin lista med tider som det är postat till 420n? Eller om ni har några andra tips på val av klippare? Tomten är helt plan med en del större träd som jag kommer avgränsa med kabel (mycket rötter osv), där jag får köra trimmern vid behov.
Tänk på våra igelkottar ❤ Kör klipparen på dagen.
Vi har två barn och en Automower. Första barnet och Nisse (klipparen) kom till oss samma vår, 2006.
Det har ALDRIG varit ens i närheten av olycka med Nisse. Vi har sagt till barnen och deras gästande kompisar att när Nisse kommer så ska de stå still och "visa rumpan" för Nisse. Med andra ord ska de inte springa undan med risk för att trilla. De ska stå still med ryggen mot klipparen och klipparen studsar då mot deras hälar. Ingen risk för klippta barntår.
Krypande barn ska man givetvis alltid ha uppsikt över, men det känns som en annan sak.