Jag har en PAX-fläkt i ett nybyggt hus på landet som lade av plötsligt. Kollade automatsäkringarna och de verkade funka. Ingen ström fram till fläkten visade det sig. Slog på och av säkringen och då kom det plötsligt 230V igen. Har inte varit med om detta förut? Någon som sett något liknande?
Kan även nämna att vi under startfasen av huset stött på en del elsaker som gått sönder.
Luftvärmepumpen, ugnen, golvvärmen och ett element. Inte allt samtidigt dock men under ett års tid.
Märkligt tycker jag.
 
En automatsäkring lär kunna lösa ut utan att vippan faller ned. Men då ska ni ha haft en större belastning på den gruppen som legat på ca 2.5 kW om vi antar att det är en 10 A dvärg. Har ni det?

Svårt att säga om de andra felen kan tyda på något bakomliggande fel, men det skulle i så fall vara glappkontakt någonstans centralt. Det har hänt förr att man missat dra nån skruv i elcentralen etc. Sådana problem ser man enklast via glödljus, 230 V halogenlampor såsom blink och flimmer.
 
Tack för snabbt svar. Det är C10 hager. Det enda som varit på är PAX-fläkten.
 
Det låter ju märkligt. Ser ingen rimlig förklaring till att den har löst på detta sätt. Fortsätter det spöka är det nog på plats med en kontroll. Det kan räcka med att lyfta på kapslingen till centralen och känna på alla skruvar.
 
Klicka här för att svara
Produkter som diskuteras i tråden
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.