Hej!
Har som novis funderat över risken med kall luft som läcker in samt varm luft som läcker ut ur huset.
Vi lät nyligen installera luft-luft pump. Installatören gjorde hål i ytterväggen (träpanel) och drog igenom isolerade rör etc. Tätade från utsidan med någon latexfog och likaså från insidan.
Det finns en liten luftström in som man kan känna om man håller handen invid hålet. Borde jag täta ytterligare från in och/eller utsida med mer latexfog? Skulle det vara bättre med fogskum? Sett att vissa bygger med rör-i-rör lösningar när man gör genomföringar i fasaden?
Likaså funderar jag på när man gör hål i taket för att ex sätta upp lampor eller fixera garderobers skjutdörrar etc. Om det finns en ångspärr mot vinden som man gör hål i läcker det ju varmluft upp på vinden som kan ge kondens? Borde man latexfoga i sånna hål innan man skruvar i dem?
Hus från ca 2010 i trä med lösisolering på en kallvind. Lägger tråd under "byggteknik" i brist på bättre vetande.
Mvh