Tjena,

Jag har rivit upp lite 20 år gammal altan för jag dka lägga ny. De gamla reglarna är friska och ser bra ut. Jag tänkte lägga den nya trallen på de gamla reglerna. Några problem med det? Hur länge kan man räkna med att reglarna håller? Alla ser bra ut idag.
 
Det finns ju träkåkar som byggdes innan man uppfann tryckimpregneringen som är över 100 år gamla.
 
harry73
Reglar slits inte, de ruttnar, så ser de friska ut, är de som nya.
 
Peta/hugg med en kniv i reglarna och kontrollera att de verkligen inte är ruttna. Är de inte de, så kan du använda dessa igen. Om den gamla altanen inte var svajig så låt reglarna vara kvar, annars kanske du måste minska avståndet mellan dessa för att få upp stabiliteten.
Sen är det "bara" på med nya trallen!:)
 
  • Gilla
Thydan och 1 till
  • Laddar…
Tack! Ska kolla över med kniv. Gamla altanen var inte svajig och reglarna sitter tätt. Kommer dessutom lägga 34x145 på nya. Gamla var 22x95 så den nya ska nog bli stabil och fin.
 
Det kommer att bli stadigt! Återkom med foto på slutresultatet! :)
 
Så här ser det ut efter att den gamla trallen är borta. Den borte delen är helt ny även reglarna och byggdes i höstas. Nu byter jag all gammal altan. Den gamla altanen går runt huset och den är på ca 120m2. Den nya altanen är på ca 80m2 så jag har totalt runt 200m2 altan. Jag kommer även att bygga lite extra altan runt stenen till vänster i bild så jag slipper klippa den lilla plätten gräsmatta :)

Vy över ett pågående altanbygge, delvis demonterad gammal trall och en nykonstruerad altandel bredvid en byggnad.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
 
Snyggt! Kul med foto! Jag skulle också valt att bygga bort gräsplätten. Tiden du sparar in på gräsklippningen får du lägga på underhåll av altanen istället! :D
 
Nu är jag klar med reglarna på den nya delen av altanen. Har även stöttat upp de gamla reglarna lite extra så nu kommer det bli väldigt stabilt. Nu väntar jag bara på trallen.

Nybyggda träreglar för en altan under konstruktion med befintlig stabiliserad del i bakgrunden.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
 
  • Gilla
Timpa82
  • Laddar…
Skruven har kommit och det blev nya skruvdragare också.

Nya skruvdragare i ett etui och många lådor med skruvar på trägolv.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.