Hej! Försökt läsa mig till svaren men fattar inte riktigt! Har tidigare fått utslag på asbest i limmet i groventre. Alltså inte mattan men själva limmet. Då var det en firma som skötte allt. Nu tänkte vi själva lägga golv i entré (plastmatta) och kök (laminatgolv) men vill kolla eventuell asbest först. På hemsidan på de flesta företag står att man ska tejpa men var? Under mattan eller på golvet? Eller hur hade ni gjort? Ska man skicka in både golvbit och tejpbit? Någon som vet bra analysföretag? Tacksam för tips!
 
BirgitS
Är inte tejpprov till för att se om det finns asbest i damm?
När det gäller lim under en matta så får man nog skrapa på limmet så att man får ihop en hög och för mattan får man skära ut en bit. Se under rubriken Hur tar jag ett prov för asbestanalys? här: https://asbestprov.se/
 
  • Gilla
Saltkar
  • Laddar…
Precis, tejpprov tas om man vill se om det förekommer sedimenterat asbest på ytor. Vill du veta om det finns asbest i material får du skicka in en bit på analys.
 
  • Gilla
Saltkar
  • Laddar…
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.