Min granne har både thujor, liguster och ännu mer thujor.
Alla thujor är brabant.
Tycker ni det är fullt med thujor?

Han har dessutom en STOR ca 30m lång häck i thujor som är klippta på samma sätt som dessa till höger. Som lägst 1.6m och högst 3.0m.
Tot insynsskyddat!

Ja?
thujor.jpg
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
 
thujor 2.jpg
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
 
Snyggt! Det är nog inte många som formklipper sina thujor, undrar varför?
 
I mitt tycke så är det så där thujor ska se ut.
Störs ni av att det är totalt insynsskyddat?
 
Snarare tvärt om. Vi vill göra exakt samma mot våra grannar. Som gillar inte ideen.
Just nu är växterna bara nyplanterade. Dock mycket stora. 3.3 m. Till hösten ska dessa börja formklippas.

Jag vet dock att folk här (många) stolle mörda om grannen skulle insynskydda sin tomt utan deras medgivande.
Ville bara fråga om man tycker det ser fullt ut?
 
Menar du fullt eller fult? Jag tycker iaf ingendera och ordningen på den där tomten vore en fröjd att få se! Kör på!
 
Mycket imponerande klippning! Snyggt, men jag skulle själv inte orka med det årterkommande arbetet. Till det krävs både stor talang och intresse. Jag väljer därför i stället en friväxande häck.
Men gärna thuja i trädgården.
 
Redigerat:
Jag skulle köra på med thujorna, fattar inte varför grannen vill titta på när ni fikar i trädgården och tvärt om.
 
Jag tror att man ogillar thujor för att många som sätter thujor inte vet hur man vårdar dem. Låter man en thuja växa vind för våg, kanske sätter en häck där man låter plantorna bli som toppiga granar, ofta lite halvvissna, då är det verkligen inte vackert.

Bilden av thujan du visar här är ju en fröjd för ögat, men så är det tyvärr inte många thujahäckar som ser ut.
 
  • Gilla
Drömhus2012 och 1 till
  • Laddar…
De såg mkt bättre ut än mitt buskage "host" dunge, min thuja har fått växa fritt då förra ägaren vart dålig ett tag,
 
90% av thujahäckarna ser ut som skit. Klipps de ordentligt är de riktigt snygga.
 
  • Gilla
Lycke och 1 till
  • Laddar…
Att fråga om thujor är snygga eller inte är lite som att fråga om snören är långa, det beror på ;)

Thujorna på bilderna är mycket snygga, exemplariskt :)
 
  • Gilla
Skåne-Mia
  • Laddar…
Jag är helt novis när det kommer till växter så detta kanske är en dum fråga men kan klippa sina gamla thujor så att dom ser ut som på bilderna? Det var riktigt läckert!
 
Det här är min bild av thujor.
Sedan får ni klippa och dona hur mycket ni vill med dem.
Thujor är ändå alltid thujor

Thuja.jpg

(Bilden är hårt beskuren för att inte huset skall kunna identifieras)
 
Så man kan alltså få en häck så där fin. Ja, då vet jag 😊
 
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.