14 136 läst ·
25 svar
14k läst
25 svar
Är persienner omodernt?
Ah sådana fönster som går att öppna till två delar alltså. Nu hänger jag med.J Jarlsgård skrev:
Problemet är att jag behöver naturligt ljus i mitt kontor/konstrum och en persienn fungerar bättre för justering av ljusinsläpp än en gardin gör. Då kan jag få naturligt ljus som inte bländar när solen ligger rakt på. Sedan har jag tyvärr elelement så måste dra undan gardinerna när de är på. Annars gillar jag också mörkläggningsgardiner. Har sådana och rullgardiner i flera rum. Funkar dock inte överallt tyvärr.
Så i ett kopplat 2+1 kan jag öppna och fästa mellanliggande persienn?Nötegårdsgubben skrev:
Köpte en nyproducerad lägenhet för ca tio år sen och då var persienner tillval. Tror det kostade en knapp tusenlapp per fönster och att de eftermonterades, men det sista är jag inte säker på. I stan vill jag definitivt ha persienner, på landet är det mindre viktigt, beroende på insynsförhållandena.
Kopplade fönster är två- eller treglasfönster där man kan öppna mellan glasen. Den vanligaste modellen idag antar jag är treglas som är 2+1, där alltså två glas är fast monterade ihop, men det är öppningsbart till det tredje.
Skogsägare
· Stockholm och Smålands inland
· 23 216 inlägg
Om du har EL-radiatorer av öppen typ eller halvöppna så får dom inte gardiner vara på ett sätt så dom täcker radiatorn samt att dom sluta ca 15 cm ovanför för att inte bli för varma , de s-k oljefyllda kan gardiner hänga direkt mot, sådana radiatorer fingerar som ett vattenburet i värme och luftkonfortAshes skrev:
Har gamla elradiatorer från 70-talet. Inga öppningar vad jag ser. Står dock på dem att de inte får övertäckas. När jag var liten hade alla sådana här tunna plåtelement som det stod "får ej övertäckas" "må icke tilldekkes" "ei saa peittää" på.H Hjulbent skrev:Om du har EL-radiatorer av öppen typ eller halvöppna så får dom inte gardiner vara på ett sätt så dom täcker radiatorn samt att dom sluta ca 15 cm ovanför för att inte bli för varma , de s-k oljefyllda kan gardiner hänga direkt mot, sådana radiatorer fingerar som ett vattenburet i värme och luftkonfort
Då har du s.k slutna EL-paneler, helt släta dom blir riktigt heta på utsidan och framförallt högst upp, därav varning för övertäckning, har sett gardiner som blivit bra gula av värmen och på gränsen till brunt inget bra, så det blir att tänka till lite vad du vill ha och funderar på
Klicka här för att svara