Rör som sticker ut från väggen över köksbänken med blått kakel och en avstängning synlig under bänken. Skruvdragare ligger på bänken.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
Vägg i kök med halvkaklade ytor, ett vertikalt vitt rör till höger som sticker ut från väggen, troligen gasrör.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder


Frågade föreningen som inte visste, håller på att kakla om i köket och skulle vilja ta bort röret som sticker ut vid kaklet (inte vid ingången), följer det ner och ser en liten avstängning som är frånkopplad. Samtidigt finns det ett rör i början/ingången (separat bild) av köket som jag tror är gasledningen. Hur vet man om gasen är plomberad och röret säkert att vinkelslipa/knacka bort?
 
Redigerat:
Tyvärr försvinner kunskap så lätt. Man borde egentligen föra anteckningar över alla såna här arbeten och lämna över till nya ägarna, som sedan lämnar till nästa osv. Föreningarna borde också föra anteckningar om gasarbeten, gasledningar och vilka som har gas och inte.

Men ledningen är ju plomberad. Normalt dras gasledningarna nerifrån källaren eller liknande och sedan rakt upp i lägenheterna på våning ett, vidare rakt upp till lägenhet två, tre osv. Bor du högst upp kan du säkert plombera ledningen nere hos grannen och sedan montera bort. Den sista som plomberar i raden plomberar sedan stickledningen i källaren. På så sätt kan man effektivt få bort ledningar och gammalt mög.

Egentligen ska man direkt montera ner gas, ström och teleledningar som inte används. Annars lämnar man åt kommande generationer att försöka lista ut vad sjutton det är för något och om det är i bruk.

Några tips på vägen. Försök att följa ledningen uppåt och neråt i huset. Ta reda på om din ledning leds in i andra lägenheter på sidan. Prata med dina grannar om de använder gas. Är ledningen kapad någonstans och är tom kan du ju lista ut om den är tom även upp till dig. Kartläggningen kan man göra själv men ta sedan hjälp av experter eftersom gas är farliga grejer som man inte får meckla med själv.
 
Som sagt även om huset har varit "bortkopplat" från gasnätet i 30 år så kan det vara fullt tryck i gasledningarna.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.