Ska ansluta Grohe inbyggd wc (innanför tätskikt) till vattensanslutningen. Min lokala vvs-butik har gett mig kopplingar två ggr som inte funkar. Någon som kan ge mig enkelt tips på hur jag löser det på rätt sätt?

Vattenanslutningen från vägg har radie på 20mm - likadant kopplingen på Grohes avstängningsventil.

Allt kommer vara inbyggt i wc men är alltså innanför badrummets tätskikt.
 
  • Grohe inbyggd WC avstängningsventil och vattenanslutningskopplingar på ett golv.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
  • Närbild på Grohe avstängningsventil och vattenanslutning med 20mm radie inomhus innan tätskikt.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
Plaströret sitter helt löst när jag drar åt kopplingarna butiken gett mig. Så ska det väl inte vara?

Det är tätt - men röret går med lätthet att dra upp och ut ur kopplingen.
 
  • Hand drar i ett löst sittande vitt plaströr som är kopplat till en metallkran och kopplingar.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
Jag installerade en sån toa hemma för några veckor sedan och använde bara en vanlig stödhylsa och klämring och det funka bra. Instruktionen som följde med visade inte riktigt hur det ska se ut
Rörkoppling och stödhylsa bredvid en instruktionsmanual för toalettinstallation.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
 
PEX-kopplingen kan vara en 16 mm koppling på ett 15 mm pexrör? Dessutom skall du väl ha en klämring på prexröret?
 
Delar av ett mässingsrörkopplingssystem inklusive mutter och anslutningsnippel på vit bakgrund.
 
Tack för era svar! Jag åkte tillbaka till butiken och fick svar. Tydligen ska man dra hylsan hela två varv efter att man dragit åt max med handkraft - så det var jag som hade felat
 
Nu har du ju redan fått hjälp och löst det, men kan ändå inte låta bli att tänka på @Krilleman 's mantra:

Läs instruktionerna innan du börjar! Vatette har tydligen väldigt bra sådana. ;)
 
  • Gilla
Krilleman
  • Laddar…
Jag fick tyvärr inte med bruksanvisning från butiken på hylsan. Letade efter instruktioner på nätet men hittade de inte. Men nu vet jag var jag ska hitta dom - tackar!
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.