Skall anlägga klosett/BDT-avlopp med pump, trekammarbrunn, fördelningsbrunn och infiltration. Någon som kan tipsa om var man kan hitta prisvärda kompletta paket för detta. Skall man välja plast, glasfiber eller betongbrunn? Allt är godkänt av kommunen och ska påbörja detta omg.
 
Plast /glasfiber betongen håller inte
 
Har hittat Uponor pumpinfiltrationspaket för knappt 33000kr, då sitter pumpen förmonterad i trekammarbrunnen, smidigt kanske men lite väl dyrt. Alternativt så har Uponor infiltrationspaket med separat pumpbrunn och då landar man på 23000kr. Stor prisskillnad alltså, borde väl gå lika bra att ha separat pumpbrunn? Några andra förslag på andra prisvärda lösningar? Ska pumpa ca: 30 m och höjdskillnad runt 2-3 m.
 
Hemmakatten
Håller inte alls med "larsson r" om att en betongbrunn inte håller. Tvärtom så är det så att de är i princip outslitliga. Grannens slamavskiljare från 50-talet fungerar utmärkt tycker även kommunens miljöavdelning.

Vi köpte en slamavskiljare i betong från Baga för 6 år sedan, Prisvärda och en av marknadens bästa värden. Pumpbrunn kan du ha separat om du vill, inget som hindrar det. Beror nog mest på vad som är enklast för dig.

Vi har även en trekammarbrunn i plast med pumpgrop från Uponor vid vår gäststuga nere vid sjön. tyvärr kunde vi inte transportera en betongavskiljare dit. Räknar med att den brunnen inte kommer att hålla lika länge som den i betong. Priset du fått är långt ifrån det vi betalade, har för mig det var ca15'. Tycker ditt pris är dyrt. Pump köpte vi separat. Vi har en höjdskillnad på 16 meter och 110 meter till ordinarie avloppsledning. Pumpen kostade ca 8' och larmanordning och montering ca 5-6' ytterligare.
 
Betong/plast/glasfiber, spelar inte så stor roll. Alla håller hög kvalitet. Dock är det lättare att jobba med plast/glasfiber om du inte har möjligheter med maskiner.

Ett ungefärligt pris för infiltrationspaket inkl pump bör ligga runt 17 000kr exkl moms.

Varför väljer du att jobba med infiltration? Det finns mycket bättre alternativ som både renar och håller längre.

- J
 
Redigerat av moderator:
L3AB skrev:
Varför väljer du att jobba med infiltration? Det finns mycket bättre alternativ som både renar och håller längre.

- J
Exempel?
 
Kvävgasen i avloppet gör att betongen vittrar syns tydligast under nivån ,
 
Bonnier: En infiltration renar inte endast det vatten som hushållet förbrukar utan du får även mycket rörligt vatten ifrån marken som infiltrationen skall ta hand om. Detta ger ett onödigt mycket slitage på bädden vilket resulterar i att bädden ej lämnar godkända resultat.

Sen kan man tvista om provresultat, enligt NAVs regler skall alla nya avlopp kunna ta ett vattenprov, vilket i en infiltration är ganska omöjligt utan att gräva upp hela bädden :)

Min rekommendation är att jobba med mer slutna system ex ett minireningsverk med någon form av tank innehållande efterreningssteg alternativt efterpoleringssteg beroende på vilket minireningsverk man använder sig av.

Uponor Clean 1 med EP tank (efterpolering)
Baga Easy med bio tank (Efterrening, typ markbädd)

Dock så är det en ekonomisk fråga då minireningsverk ökar inköpskostnaden ganska markant jämfört med ex en infiltration. Men du får garanterat en längre livslängd och behöver inte vara orolig att kommunen om 5 år ändrar riktlinjer för just infiltrationer, vilket de sannolikt kommer att göra.

- J
 
Visst kan man krångla till det ,sen är det fler o fler kommuner som går ifrån minireningsverk tack vare att folk inte sköter dom.Kommunerna vill ha passiva o robusta annläggningar ,och då är infiltration väldigt bra har man sen en upplyftad infiltration med riktigt grus i så är det bäst .Sedan tar det ca 60 år tills kommunerna hinner med att inventera igen och då är det nog nått nytt nationellt krav igen
 
larsson r skrev:
Visst kan man krångla till det ,sen är det fler o fler kommuner som går ifrån minireningsverk tack vare att folk inte sköter dom.Kommunerna vill ha passiva o robusta annläggningar ,och då är infiltration väldigt bra har man sen en upplyftad infiltration med riktigt grus i så är det bäst .Sedan tar det ca 60 år tills kommunerna hinner med att inventera igen och då är det nog nått nytt nationellt krav igen
Jag kan bara svara för hur det fungerar i Örebro län, men där krävs ett service avtal med tillverkaren så alla föreskrifter följs.

Det som är intressant är att det skiljer så väldigt mycket kommun till kommun. Enligt regler och stadgar så skall det inte skilja någonting :)

Det har pratats länge nu om att alla kommuner skall gå ihop i en gemensam front gällande enskilda avlopp.
Tyvärr så är byråkratin inte tillräckligt snabb.

- J
 
Tyvärr så får inte kommunera kräva serviceavtal utan det krav som kan ställas är att MRV skall skötas av sakkunnig person.Så inte ens Örebro kan kräva serviceavtal,sedan fungerar det inte att ha gemensamma riktlinjer i hela sverige ,det är för stora skilnader i markförhållanden
 
Vi byggde infiltration. Befintlig trekammarbrunn som utloppet fick strypas något på. 1m vidare till en pumpbrunn och sen ca 60m till fördelningsbrunn/infiltration

Det var ok av Örebro kommun.

Kostade ca
Prov för infiltration ca 1000kr
Tillstånd Örebro kommun ca 6200kr
Pumpbrunn/pump/allt jobb och singel osv till infiltration ca 24000kr med kvitto och rot på arbetet (hade kostat ca 28 utan rot). Tog ca 2 dagar när han väl drog igång
 
youask: Bara att gratulera att de tillät infiltration. Kommunen är idag mycket mer restriktiva emot infiltration.

Kan bara utgå från egna erfarenheter och de diskussioner jag för med kommunen.

larsson r: Gemensamma riktlinjer bör kommunerna ha dock så är det alltid markförhållandet som styr vilken typ av anläggning som passar bäst. Vissa kommuner har väldigt höga krav medans andra så kan du mer lr mindre kasta ner vad som helst i backen och få det godkänt.

Tycker det är lite synd när det gäller miljö och hälsa. Lite off topic här, sorry :)


- J
 
L3AB skrev:
youask: Bara att gratulera att de tillät infiltration. Kommunen är idag mycket mer restriktiva emot infiltration.
Vi fick vår ansökan godkänd för mindre än ett år sedan och deadline för påbörjan av infiltrationen var sep-2011. Vi bor dessutom i ett vattenskyddsområde.

Har de blivit hårdare på fosforrening?

Det är inte så att de är hårda på om du får ha infiltration eller ej beroede på markförhållanden? För här ute är det princip grus-ås
 
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.