22 504 läst ·
236 svar
23k läst
236 svar
5g eller fiber för villa i Stockholm
Jag arbetar med utvecklingen av 5G och jag säger definitivt fiber! Det är så många faktorer som styr hur bra 5G fungerar, samt hur dyrt det blir. Man kan inte räkna med att mobilabonnemangen blir billigare i framtiden heller.
Sedan innebär trådlös teknologi att paketen hamnar i köer i radion. Detta leder till långa fördröjningar som du som deltagare i ett videomöte uppfattar som att ni hela tiden pratar i mun på varandra. 5G har inte detta just nu då näten är nästan tomma, men det kommer så snart som fler går över till 5G och näten blir belastade.
Sedan kommer lösningar för detta framöver också, men det innebär dyrare abonnemang för att det skall fungera bra.
Så jag säger fiber alla dagar i veckan.
Sedan innebär trådlös teknologi att paketen hamnar i köer i radion. Detta leder till långa fördröjningar som du som deltagare i ett videomöte uppfattar som att ni hela tiden pratar i mun på varandra. 5G har inte detta just nu då näten är nästan tomma, men det kommer så snart som fler går över till 5G och näten blir belastade.
Sedan kommer lösningar för detta framöver också, men det innebär dyrare abonnemang för att det skall fungera bra.
Så jag säger fiber alla dagar i veckan.
Jag förstår vad du menar. Men.....P Poyapoya skrev:
1. Har du 5g nu så har man gjort uppgraderingen i de master som redan finns hos dig (man byter ut befintlig utrustning).
2. Vartefter fler skaffar telefoner med 5g och vi fortsätter att konsumera bredbandstjänster mobilt så försvinner snabbt den kapacitetsmarginal vi tycker oss ha nu. Det finns saker som kommer öka kapaciteten och prestandan i 5g nätet (högre frekvenser och annat "kärnnät") men det går inte att undvika att vi är många som ska dela på kapaciteten - 5g gör inget magiskt i det avseendet.
...för egen del märker jag tydlig skillnad på prestanda när hastigheten är under 500Mbps, vid hemarbete. Vanligt kontorshemmafipplande, inget avancerat. Över 500 kan jag inte märka någon skillnad. 100-150Mbps uppfattar jag som trögt idag när man vant sig vid något snabbare.
Men man blir ändå ofta tvungen att gräva från skåpet. Var har du det? det står då knappast i tomtgräns. Vårt fiberskåp står då 100 meter ner efter gatan och det skulle då inte vara bara ett par veckor till vårt hus. (Tog mer än 9 månader för grannen)P Poyapoya skrev:
Detta har man ju sagt i decennierClasseClas skrev:
Ändå säljs det hus i Stockholm hela tiden till höga priser' så det lär knappast vara ett problem att sälja en kåk i Stockholm.
Redigerat:
Men dessa höga priser kanske är 350.000 under vad kåken kostat om den haft fiber. Det vet man ju inte. Du lär ju knappast sälja till någon nyrik IT-milionär om huset saknar fiber.A Andy78 skrev:
Kom att tänka på denna gamla tråd. Skribenten fick först erbjudande om efteranslutning, men sen gick det ändå inte att få någon fiberanslutning (enl Skanova) trots att fiberskåp (enl TS) stod så de bara var att gräva över gräsmattan.
Grannarna har fiber, jag kan inte få. Vadfalls?
https://www.byggahus.se/forum/threads/grannarna-har-fiber-jag-kan-inte-fa-vadfalls.344722/
Grannarna har fiber, jag kan inte få. Vadfalls?
https://www.byggahus.se/forum/threads/grannarna-har-fiber-jag-kan-inte-fa-vadfalls.344722/
Nej det vet man inte men det kanske inte spelar så stor roll när huset säljs för mer än utgångspris?Cheesen skrev:
Att det skulle säljas för så högt 350k mindre pga avsaknad av fiber finner jag inte troligt då det är så mycket annat som spelar in.
Speciellt om det går att efteransluta sig för 15-30k men som sagt det kan man ju bara spekulera i.
Gick på några veckor förra våren, och operatören bjussade på en hyfsat stabil 4g-router under väntetiden. Att flytta in i villa utan fiber i Stockholm var ett icke-problem, även för mig som jobbar (jobbade) hemma och dagligen skyfflar tiotals GB med data.ClasseClas skrev:
Varför inte finns ju flera som köpt fastigheter utan fiber och sedan dragit inCheesen skrev:
Man kan glöra mycket med pengar.
Som någon skrev " Om du har råd att köpa kåk i Stockholm "
Redigerat:
Menar du den typ av köpare som regelmässigt blåser ut hela kåken och totalrenoverar innan de flyttar in? Daniel Ek sket nog totalt i om det fanns fiber eller inte när han köpte en villa för 65 miljoner och rev.Cheesen skrev:
Tillbaka till TS. Du får berätta lite mer om ditt mobilabonnemang. Vad kostar det i månaden? Har du gratis från jobbet? Hur är det med sambon/frun? Har hon också mobilabonnemang? Också gratis från jobbet? Obegränsat eller "cappat"? Svårt att räkna business case överhuvud taget utan den typen av info.P Poyapoya skrev:Hej!
Suttit och läst på forumet och kommer inte riktigt fram till det svar jag letar efter så jag startar en ny tråd trots att många är trötta på diskussionen.
Vi har köpt hus i Stockholm och har möjlighet att installera fiber nu men väljer vi att inte göra det innan augusti så kommer priset att dubblas till ca 30k.
Sitter och velar mellan att köra fiber eller 5g med en utedel. Har 5g på telefonen och har en uppkoppling på ca 160mb/sek trots att 5g knappt är så utbyggt där vi bor och ser bara att det finns en potentiell uppsida på detta. Min mobil leverantör säger att det inte finns 5g där jag bor trots att jag tar emot det via telefonen.
Vad väljer man?
Har någon annan erfarenhet av detta?