2 058 läst ·
30 svar
2k läst
30 svar
Gjuta husgrund tillbyggnad
170 syll. Med 150 kvar borde det väl inte vara så farligt. Köldbrygga var intressant.P Posselosse skrev:
Allvetare
· Stockholm
· 1 872 inlägg
fast kantelementet har väl ca 50 mm eller 100 mm cellplast i fronten vilket borde innebära att du har 50 eller 100 mm av syllen som står på betongen. borde inte konstruktionen se ut typ så här:A Alex Stålnacke skrev:
Inloggade ser högupplösta bilder
Logga in
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
syllen placeras på betongen och träfasaden "hänger" utanför på spikläckten
Nej den bilden illustrerar inget kantelement utan bara isolering utanför betongen.Villa vista skrev:
Här är ett ex. på ett kantelement som har tjockleken 100mm i sidan.
Karrock
Renoverare
· Västra Götaland
· 1 173 inlägg
Karrock
Renoverare
- Västra Götaland
- 1 173 inlägg
Hur långt ut sticker tillbyggnaden? 2440mm bred med två 600mm hörn så blir det väl 3-5st 1200mm raka totalt om ingen bit ska vara smarare än 400mm. Om den prisskillnaden är avgörande för projektet har du inte råd med resten.
Allvetare
· Stockholm
· 1 872 inlägg
Jo, om man ska vara vän av ordning har du helt rätt, hittade bilden snabbt för att visa principen med frigge längst ut och att beklädnaden på fasaden normalt rår över kantelementet vilket spelar roll vart en syll hamnar. TS har inte redovisat hur sektionen på fasaden ser ut så jag försökte belysa dessa delar. Tack för att du visualiserade kantelementet mer noggrantFrerider skrev:
Jag som inte hade koll på hur kantelementen såg ut fören dom kom idag. Förstår precis vad du menar. Känns inte bra att flytta ut syllen. Får noggrant skära till en 40 mm bit och få in på gaveln. Är fogsvans bäst? Efter man kapat betongytan med rondellVilla vista skrev:
Jo, om man ska vara vän av ordning har du helt rätt, hittade bilden snabbt för att visa principen med frigge längst ut och att beklädnaden på fasaden normalt rår över kantelementet vilket spelar roll vart en syll hamnar. TS har inte redovisat hur sektionen på fasaden ser ut så jag försökte belysa dessa delar. Tack för att du visualiserade kantelementet mer noggrant![]()
Aa tack misstänkte det med. Får prova lite
Vad är problemet? Du kapar ner ett kantelement så du får det exakta mått du önskar. Kapa med vinkelslip och fogsvans. Glöm inte att du sammanfågar alla med metallmärlor. Lycka till!
Ja så det bli är ju mkt spill men så är det. Det är nog ändå den lilla kostnaden i ditt projekt. Alternativet hade ju varit att regla upp en egenbyggd gjutram men efter att ju gjort en 52m2 platta så lätt att kantelement är värt det
Ja så det bli är ju mkt spill men så är det. Det är nog ändå den lilla kostnaden i ditt projekt. Alternativet hade ju varit att regla upp en egenbyggd gjutram men efter att ju gjort en 52m2 platta så lätt att kantelement är värt det
Produkter som diskuteras: "vinkelslip"
Vinkelslipar
Vinkelslipar och slipskålar för att kapa, slipa och putsa metall, sten och betong. Med kapskiva kapar slipen rör, armering och plattor. Diamantslipskålar slipar betong och sten jämnt. Använd skyddsglasögon, hörselskydd och handskar när du
Läs mer
Har läst alla dina 23 inlägg och de är SÅ patetiska. Inget konstruktivt öht...G Gunnar Stoltz skrev:
Förresten, vet ni vad som är motsvarigheten till "spontanfotboll" inom ishockey?


