Vill kunna tömma vvb i sommarstugan med en enkel ventil/ballofix. Men blir lite konfunderad, jag kan väl inte tömma från varmvattensidan för den tar väl vatten från toppen av tanken… skall ventilen sitta mellan inlopp och backventil? Eller kan jag tömma från varmvattensidan om blandningsventilen inte är stängd?
//Larsa
//Larsa
Om du först stänger tilloppet, alltså kallvattnet, och provar att tömma på varmvattnet så lär du märka om det kommer något eller inte. Annars kan du ju ställa säkerhetsventilen i öppet läge tills den är tom? Du har säkert en luftningsskruv också, där kan du ju med fördel pressa i lite luft, eller åtminstone öppna.
Släng gärna upp en bild.
Släng gärna upp en bild.
Redigerat:
Det räcker inte med att bara öppna säkerhetsventilen utan det måste även kunna komma in luft i VVBn.
Alla termostatblandare och en del engreppsblandare har inbyggda backventiler på KV & VV.
Ett sätt att få in luft i VVBn så kan man öppna en/flera tappkranar.
Alla termostatblandare och en del engreppsblandare har inbyggda backventiler på KV & VV.
Ett sätt att få in luft i VVBn så kan man öppna en/flera tappkranar.
Är på väg att koppla in den, men måste kunna tömma då huset kallställs på vintern. Har köpt den begagnad (bara använd ett par månader).S0MMER skrev:
Skall man öppna luftskruven då man fyller den? Brukade tidigare bara öppna kranen och spola på.
Bästa svaret
Klicka här för att svara
