Byggveteran
· Stockholm
· 340 inlägg
Skenan skruvas fast med brickor, skåpet låses i skenan med en ljusgrå plastpryl. Svårt att se hur du gjort på bilden men skåpets vinkeljärn ska häktas i skenan.
Har IKEA slutat skicka med den där monteringsanvisningen med den detaljfattige men glade gubben till precis varenda pryl de säljer? Någon slags miljötänk, kanske.fringie skrev:
Som tur är finns den i alla fall på internet: https://www.ikea.com/se/sv/assembly_instructions/metod-vaeggskapsstomme-vit__AA-2238433-4.pdf
Hade inte kvar instruktionen då jag skruvat ihop o sedan kommit annat mellan några månader. Så nu får jag leta smådelar då jag ser att det är några bitar jag behöver.A andersmc skrev:
Bästa svaret
Ja, det är viktigt att ha det där lilla plastlåset för Metod. Problemet är att krokarna i skåpet häktar i skenan med bara några millimeter. Det är inget problem för bärigheten, det är en stabil konstruktion. Problemet är om man stöter till skåpet nerifrån så att den hakar av från skenan. Det behövs inte särskilt mycket för att det ska hända. Därför har man det lilla plastlåset, den hindrar skåpets hake från att hoppa ur skenan.
Man kan givetvis lösa detta på annat sätt också, som att skruva en list i väggen precis ovan skåpen. Men plastgrejen är väldigt smidig.
Man kan givetvis lösa detta på annat sätt också, som att skruva en list i väggen precis ovan skåpen. Men plastgrejen är väldigt smidig.
Klicka här för att svara
Liknande trådar
-
Altandörr som hänger snett - konstig karmskruv
Fönster & Dörrar -
Dörr hänger - fästbrickan går inte in
Fönster & Dörrar -
Luftspalt parallelltak - hur hänger den ihop med luftspalt i vägg?
Tak & Vind -
Dörrbladet hänger snett upptill- läcker svinkall luft
Fönster & Dörrar -
Motorskydd - hur hänger det här ihop egentligen?
El

