Jag är inte så enormt sugen att placera en grå parabol på min röda husvägg.

Således funderar jag om det går att måla parabolen?
Om så, vilken typ av färg?
Jag har en bekant som arbetar på en lackfirma och han kan fixa detta år mig, men jag ville höra mer om vad ni har gjort?
 
Visst går det att måla parabolen. Men det gäller att finna en färg som inte dämpar eller sprider radiovågorna. Färger med metallpigment, kolpulver eller metalloxider som pigment går bort, likaså primers innehållande ex. zinkföreningar.  Det borde gå att göra ett prov; ta en bit plast, ex polykarbonat. Håll den framför mikrovågshuvudet och jämför signalstyrkan med och utan. Borde inte inverka. Lacka sedan denna plastbit med färgen. Prova igen. Om ingen inverkan uppstår bör det vara ok.  Polyuretanlacker borde vara ett lämpligt val.

Edit: Hittade ett råd på nätet; använd matt färg. Annars finns en risk att när solen står söder, kan parabolen funka som en konvex spegel och bränna upp mikrovågshuvudena. Iofs står väl inte solen så lågt som 22 grader i söder här i Sverige mer än på vintern.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.