Byggmaterialhandeln visar tecken på stabilisering
Efter flera års nedgång ser byggmaterialhandeln vissa ljusglimtar.

Foto: Annelie Hultberg
Den samlade försäljningen för byggmaterialhandeln föll med 5,0 procent i löpande priser förra året, men det är en betydligt mildare nedgång än 2023 då tappet var 15,3 procent. Sett till enbart försäljningen mot privatpersoner ser det ännu ljusare ut, där var fallet bara 0,6 procent. Framför allt är det proffsmarknaden som fortfarande går trögt. Detta visar att branschen fortfarande kämpar men att förutsättningarna blir allt bättre.
Under fjärde kvartalet såg man en vändning, då ökade försäljningen i löpande priser med 1,6 procent jämfört med samma period 2023, även om volymen fortsatte att minska. Mot privatpersoner var ökningen 8,8 procent.
- Bostadsmarknaden visar tecken på återhämtning med ökad omsättning och stigande priser, fler byggstarter och en gradvis stärkt renoveringsvilja. Efter en längre period av osäkerhet ser vi äntligen en ökad framtidstro i branschen, säger Patric Lindqvist på Prognoscentret, som är de som ligger bakom undersökningen.
Samtidigt lyfter Monica Björk hos Byggmaterialhandlarna fram att hushållens svaga köpkraft - ihop med fortsatt hög arbetslöshet - fortsatt bromsar utvecklingen.
Kommentarer
2