Hoppa till huvudinnehåll
Byggahus.se
Start
Bibliotek
ForumBilderShop
Sök på Byggahus.se
Bli medlem Logga in
Start
Bibliotek
ForumBilderShop
Start
Bibliotek
Meny
Bibliotek
Altan & Uteplats
Badrum
Bygga nytt hus
Ekonomi & Juridik
Grund & Markarbete
Kök
Renovera
Tester
Trädgård & Utemiljö
Verktyg
VVS & Inomhusklimat
Arkitektur
El & Teknik
Färg, måla & tapetsera
Gör det själv
Köpa & Sälja hus
Material & Byggnadsdelar
Miljö & Hälsa
Prepping & krisberedskap
Övrigt
Visa alla (20)
Visa färre
Forum
Meny
Forum
Index
Senaste
Obesvarat
Populärt
Mest gillat
Medlemmar
Forumsök
Regler
Bilder
Meny
Bilder
Utvalda bilder
Populära bilder
Forumbilder
Video
Shop
Meny
Shop
Bästsäljare
Verktyg & maskiner
Hus & bygg
Skruv & infästning
Trädgård & utemiljö
Jämförelser
Meny
Jämförelser
Jämför hustillverkare
Jämför boräntor
Jämför elförbrukning
Jämför bergvärmepump
Jämför luft-vattenvärmepump
Övrigt
Meny
Övrigt
Svarta listan
Fråga experten
Quiz
Ordlista
Information
Meny
Information
Om oss
Nyhetsbrev
Kontakta oss
Annonsera
Regler
Datapolicy
Cookies
A-Ö

Redax blogg

Victoria, Daniel och Haga slott

Av Marlen Eskilsson Publicerad 19 jun 2010

Hurra för Kronprinsessan Victoria och Daniel idag! Jag bänkar mig framför svt1 15.25-16.35 då detta historiska ögonblick äger rum och har laddat med näsdukar ...

När de flyttar in på Haga slott vill ingen säga. Vi har dock fått reda på att slottet har renoverats ordentligt nu innan inflytt.

[​IMG]

Slottsbyggnaden är närmast att betrakta som en italiensk villa där familjelivet koncentrerats kring den centrala salongen. Byggnadens vita karaktär och mittdelens tempelaktiga utformning med tempelgavel och antikinspirerade kolonner understryker byggnadens italienska karaktär.

När Gustaf III mördades 1792, avbröts arbetet med hans slott vid Brunnsviken. Istället började hans son Gustav IV Adolf bygga ett mer anspråkslöst palats i Haga. Kungen använde sig av den unge arkitekten Carl Christoffer Gjörwell, med instruktioner att rita ett modernt hus i italiensk villastil.

På 1820-talet användes Haga slott som sommarbostad av Kronprins Oscar och hans maka Josephine. På 1860-talet renoverade man slottet åt sonen till Oscar I,
Prins August och hans hustru Therese, den senare vilken bodde där 54 år till sin död.

Efter det användes inte slottet förrän Prins Gustaf Adolf och Prinsessan Sibylla, vår nuvarande kungs föräldrar, flyttade in där 1932 och renoverade det grundligt. Sibylla och barnen flyttade ut när Prinsen omkom i en flygkrasch 1947.

Kung Gustaf VI Adolf överlämnade slottet till regeringen 1966, för att användas som officiell bostad åt fina utländska gäster. Det har dock använts sparsamt till detta ändamål. I april 2009 lämnade statsminister Fredrik Reinfeldt åter slottet till kungahuset.

Läs också

  • Villa Akleja – ett hus fullt av konst
  • Vad är en herrgård?
Gilla
Skriv en kommentar
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.