Hoppa till huvudinnehåll
Byggahus.se
Start
Bibliotek
ForumBilderShop
Sök på Byggahus.se
Bli medlem Logga in
Start
Bibliotek
ForumBilderShop
Start
Bibliotek
Meny
Bibliotek
Altan & Uteplats
Badrum
Bygga nytt hus
Ekonomi & Juridik
Grund & Markarbete
Kök
Renovera
Tester
Trädgård & Utemiljö
Verktyg
VVS & Inomhusklimat
Forum
Meny
Forum
Index
Senaste
Obesvarat
Populärt
Mest gillat
Medlemmar
Forumsök
Regler
Bilder
Meny
Bilder
Utvalda bilder
Populära bilder
Forumbilder
Video
Shop
Meny
Shop
Bästsäljare
Verktyg & maskiner
Hus & bygg
Skruv & infästning
Trädgård & utemiljö
Jämförelser
Meny
Jämförelser
Jämför hustillverkare
Jämför boräntor
Jämför elförbrukning
Jämför bergvärmepump
Jämför luft-vattenvärmepump
Övrigt
Meny
Övrigt
Svarta listan
Fråga experten
Quiz
Ordlista
Information
Meny
Information
Om oss
Nyhetsbrev
Kontakta oss
Annonsera
Regler
Datapolicy
Cookies
A-Ö

Redax blogg

Vårt byggfusk och risk för husras

Marlén Eskilsson
Publicerad 13 sep 2011

Jag skulle göra ett bildkollage på vårt hus genom åren, hur det har förändrats med alla våra renoveringsåtgärder. När jag gick igenom bilderna kom jag att tänka på att vi faktiskt upptäckte ett byggfusk förra året, när vi skulle putsa om en bit över dörren ut till terrassen som inte hade blivit bra.

Så här gick det till. Vi tog hål i en bärande vägg för att sätta in en glasad dörr. Jag visste att det var riskabelt och anlitade samme konstruktör som gjort vår tillbyggnad för att ta dimensionera en balk som skulle sättas över dörren, så att konstruktionen skulle bli stabil och bra. Vi tog kontakt med ett par håltagningsfirmor som vi hittade på Gula Sidorna och valde inte den billigaste, utan den som verkade mest pålitlig. De fick i uppdrag att skaffa fram en sådan balk vi behövde.

[​IMG]

När dörren som skulle sättas in hade anlänt, kunde håltagningsfirman göra hålet. På plats hade vi också en utländsk snickare som vi hade anlitat för att lägga om vårt tak. Vi tänkte att det inte kunde vara några problem att sätta in dörren, nu när balken var så ordentligt dimensionerad och håltagningsfirman verkade ha koll på allt. De tog hålet, satte in balken och snickarna satte sedan in dörren och putsade. Eller, vem som egentligen satte in den där balken är vi inte 100 % säkra på, men det borde ju vara håltagningsfirman eftersom de hade med sig den och hade lovat att göra det. Men alla var där samtidigt, håltagarna och snickarna.

Putsningen som den utländska hantverkaren gjorde var dock under all kritik och förra året när vi ändå putsade tillbyggnaden, fick den professionelle muraren som vi hade här då göra om putsen över dörren. När han hade knackat ner putsen hämtade han oss.
”- Titta här, balken sitter inte fast”.

[​IMG]
Här målar Per efter att balken har fästs och putsningen gjorts om.

Den bärande balken som jag hade varit så mån om bara låg där, till ingen nytta alls. Tänk om vi hade dränerat och grävt upp runt huset efter att vi tog hål i väggen, då hade det varit stor risk för att huset rasat, när den bärande väggen var försvagad och allt.

Hemska tanke. Nu är i alla fall balken fäst ordentligt.

Läs också

  • Kan jag öppna upp mellan kök och vardagsrum i mitt hus?
  • Sparsam besiktningsman renoverar lanthandel i Husdrömmar
Svara
Gilla
Skriv en kommentar
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.