Hoppa till huvudinnehåll
Byggahus.se
Start
Bibliotek
ForumBilderShop
Sök på Byggahus.se
Bli medlem Logga in
Start
Bibliotek
ForumBilderShop
Start
Bibliotek
Meny
Bibliotek
Altan & Uteplats
Badrum
Bygga nytt hus
Ekonomi & Juridik
Grund & Markarbete
Kök
Renovera
Tester
Trädgård & Utemiljö
Verktyg
VVS & Inomhusklimat
Forum
Meny
Forum
Index
Senaste
Obesvarat
Populärt
Mest gillat
Medlemmar
Forumsök
Regler
Bilder
Meny
Bilder
Utvalda bilder
Populära bilder
Forumbilder
Video
Shop
Meny
Shop
Bästsäljare
Verktyg & maskiner
Hus & bygg
Skruv & infästning
Trädgård & utemiljö
Jämförelser
Meny
Jämförelser
Jämför hustillverkare
Jämför boräntor
Jämför elförbrukning
Jämför bergvärmepump
Jämför luft-vattenvärmepump
Övrigt
Meny
Övrigt
Svarta listan
Fråga experten
Quiz
Ordlista
Information
Meny
Information
Om oss
Nyhetsbrev
Kontakta oss
Annonsera
Regler
Datapolicy
Cookies
A-Ö

Elina Blom Westergren

Träd på oväntat besök i taket

Elina Blom Westergren
Publicerad 7 dec 20154 kommentarer

Det är väl typiskt. Tillbyggnaden har knappt hunnit stå klar ett år, så kommer en gran och försöker slå sönder den.

Det har blåst storm här hela helgen. Inte som på västkusten såklart så som gammal göteborgare oroade jag mig inte nämnvärt när jag såg väderleksrapporten - men tydligen kan även en liten storm ställa till med trubbel. Detta blev jag varse i fredags när jag och en vän satt och diskuterade världsliga ting i vardagsrumssoffan. Något som lät som en bomb slog plötsligt ner på övervåningen i andra änden av huset, och hundarna som var däruppe började skälla frenetiskt.

stormskada3.png

Vi sprang först runt i hela huset, men kunde inte se vad det var som var fel. Det var först när jag ställde mig i i köket och tittade ut genom köksfönstret som jag insåg att jag inte kunde se ut eftersom det helt oväntat växt upp en gran där. Det var samtidigt kolsvart ute, så det gick inte att från insidan avgöra exakt vad som hänt.

Ficklamporna hade såklart slut på batterier, men jag fick fiskat fram en bygglampa och öppnade fönstret till tvättstugan för att lysa ut mot granen. Då flög en upprörd blåmes in (som om det inte redan var kaos). Kompisen lyckades få upp en tvättbräda och stoppa fågeln från att flyga in i resten av huset där hundarna (jakthundar) befann sig. Efter lite om och men och mer kaos fick vi ut fågeln i det fria igen och trampade ut på tomten i stormen. Och där låg den ståtligt längs med nya tillbyggnaden. Grannarnas jättegran. H-vete, tänkte jag och blickade upp mot taket. Det är väldigt högt vid den gaveln, och kolsvart som sagt, så det var svårt att se hur stor skada den orsakat - men det såg ut som att hela plåten var intryckt och att isoleringen från vinden stack upp.

Jag fick panik, ringde mitt försäkringsbolags akutjour, som varken kunde säga bu eller bä. De bad mig ringa tillbaka på måndag... Men vår kära medlem DIY_freak lyckades jaga reda på lite bra information medan min hjärna mest snurrade: https://www.byggahus.se/forum/forsakringar/267472-grannens-trad-slog-precis-sonder-vart-tak.html.

stormskada.png

Morgonen därpå fick jag fatt på grannarna som såklart blev jätteoroliga. De hade tydligen bett sin trädfällare ta alla granar när de skövlade senast, men av någon anledning hade han lämnat några längs med tomtgränsen. Vi kom fram till att min trädfällare, som ändå skulle ut hit under söndagen, skulle röja bort granen från tomten och även kasta omkull de granar som är kvar på deras tomt i närheten av huset. Jag fick även deras försäkringsnummer. Sedan kom min andra granne, och tillika vän och fuktexpert, över och hjälpte mig inspektera hur stora skadorna var.

Det visade sig att vi inte behövde täcka taket med en presenning - skönt! Därmed behövde vi heller inte jaga fatt på en byggnadsställning - ännu bättre. Man skulle kunna kalla det lite tur i oturen för det verkar som att granen bara buktat in plåten vid takfoten, slagit sönder en bräda som den vilar på och vindskivorna plus lite mer plåt på gaveln. Sedan har den förstört mina nya huvar på ventilation och fläkt. Men i övrigt ser det ok ut. Det kan nog inte regna in.

stormskada2.png

På insidan fick smällen ett hyllplan att rasa ner i ett hörnskåp som kraschade hälften av mitt finporslin. En fog har även spruckit i hörnet där smällen tog. Men inget av detta är ju lika allvarligt som en takskada under den här årstiden.

Idag ska försäkringsbolaget komma ut och bedöma exakt hur stora skadorna är och vad försäkringen täcker. De sade att de trodde den skulle täcka allt, men tydligen kunde det, eftersom det är bas-versionen istället för den stora, vara vissa skador på undertak som inte ingick. Så jag håller tummarna för att undertaket är helt.

Trist helgnöje. Men nu tar vi nya tag.

Läs också

  • Badrumsrenovering slutade med prisavdrag på 411 300 kronor
  • Kostnad bygga till huset
Svara
Gilla

Kommentarer

4
M
Så jobbigt när det händer, men skönt att ingen person kom till skada.
· 8 dec
E
I fredags trodde jag att det var grannarnas. Det trodde nog grannarna med eftersom vi fick deras försäkringsnummer. Men det visade sig att när det kommer till t
· 7 dec
T
Är det din eller grannarnas försäkring som ska täcka skadan? Väntar med spänning på upplösningen.
· 7 dec
Visa alla kommentarer
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.