Snabbare bygglov med ny PBL
I förgår beslutade Riksdagen om en ny enklare plan- och bygglag, som börjar gälla den 2 maj 2011. Det innebär att plan- och byggprocessen förenklas samtidigt som kontrollen av byggandet skärps.
Det här är några viktiga nyheter:
- Miljö- och klimataspekter ska beaktas vid planläggning och byggande.
- Alla som söker bygglov ska kunna få besked inom tio veckor. Bra!
- Skyldighet att i bygglov pröva krav på tillgänglighet och användbarhet för personer med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.
- Det generella kravet på bygganmälan före byggstart slopas. Innan en bygg-, rivnings- eller markåtgärd påbörjas krävs startbesked. Innan ett byggnadsverk får tas i bruk krävs ett slutbesked.
- Processen att ta fram en ny detaljplan förenklas och förkortas genom att krav på planprogram slopas.
- Hänsyn ska tas till förutsättningarna för telekommunikation och annan informationsteknik, till exempel bredband.
- En byggsanktionsavgift ersätter de nuvarande tre avgiftsmöjligheterna.
Kommentarer
1