Hoppa till huvudinnehåll
Byggahus.se
Start
Bibliotek
ForumBilderShop
Sök på Byggahus.se
Bli medlem Logga in
Start
Bibliotek
ForumBilderShop
Start
Bibliotek
Meny
Bibliotek
Altan & Uteplats
Badrum
Bygga nytt hus
Ekonomi & Juridik
Grund & Markarbete
Kök
Renovera
Tester
Trädgård & Utemiljö
Verktyg
VVS & Inomhusklimat
Arkitektur
El & Teknik
Färg, måla & tapetsera
Gör det själv
Hustyper
Köpa & Sälja hus
Material & Byggnadsdelar
Miljö & Hälsa
TV-serier
Övrigt
Visa alla (21)
Visa färre
Forum
Meny
Forum
Index
Senaste
Obesvarat
Populärt
Mest gillat
Medlemmar
Forumsök
Regler
Bilder
Meny
Bilder
Utvalda bilder
Populära bilder
Forumbilder
Video
Shop
Meny
Shop
Bästsäljare
Verktyg & maskiner
Hus & bygg
Skruv & infästning
Trädgård & utemiljö
Jämförelser
Meny
Jämförelser
Jämför hustillverkare
Jämför boräntor
Jämför elförbrukning
Jämför bergvärmepump
Jämför luft-vattenvärmepump
Övrigt
Meny
Övrigt
Svarta listan
Fråga experten
Quiz
Ordlista
Information
Meny
Information
Om oss
Nyhetsbrev
Kontakta oss
Annonsera
Regler
Datapolicy
Cookies
A-Ö

Redax blogg

Furuby: En husmardröm blev en husdröm

Av Marlen Eskilsson Publicerad 10 mar 2015 4 kommentarer

Den här veckans avsnitt av Husdrömmar var Husmardrömmen nr 1 för Arlette och Björn och deras familj i Furuby, en bit utanför Växjö: Huset brann upp.

bjorn_arlette.jpg

Så fruktansvärt och jag tror att hur hemskt vi än förstår att det måste vara, så är det ändå 10 gånger värre. Alla minnen, fotografier, all historia, har förvandlats till aska.

Alla kvitton på allt man hade investerat i huset hade brunnit upp. Man fick försöka sitta och minnas vad man hade och vad det kunde ha kostat.

grundkvar.jpg

En viktig lärdom av det här avsnittet av Husdrömmar var att man ska dokumentera allt man äger och alla förbättringar man gör på huset och förvara det på ett brandsäkert ställe, helst då inte i det hus som kan brinna upp. Varför inte ta bilder med mobilen och spara det digitalt i molnet, är min tanke.

Det som var trösterikt ändå var hur bra försäkringsbolaget skötte bygget av det nya huset. Tydligen har försäkringsbolaget ett batteri av byggfirmor och hantverkare redo att gripa in när någons hus har brunnit ner till marken.

Huset brann upp i januari och i december kunde familjen flytta in i ett nytt fint hus, ja, finare och modernare än det som brann upp. Huset fick ha exakt samma byggmått, men man rekommenderades att bygga en platta på mark med golvvärme, istället för den torpargrund det uppbrunna huset hade stått på. Man fick också lov att göra sovrum och badrum i det som tidigare var ett garage som aldrig användes, mot att man själv stod för den merkostnaden det ger att inreda bostadsrum istället för garage.

husklart.jpg

Jag är riktigt imponerad över hur försäkringsbolaget skötte ärendet och husbygget. Har aldrig sett ett husbygge löpa smidigare (i och för sig fick man inte se så mycket, men det framställdes så i alla fall.)

Vad tycker du? Klicka här för att se avsnitt 6 av Husdrömmar, om du missade det igår.

Läs också om Björn Holm som fick hjälp av Byggahus forum när hans hus brann upp.

Läs också

  • Husdrömmar - alla avsnitt + info om serien
  • Husdrömmar 2022 - förhandstitt på projekten säsong 9
Gilla

Kommentarer

4
N
Såg precis programmet och blev väldigt imponerad över hur välbyggt huset verkade vara, ex isolerade innerväggar av plank och gips. Jag och frun funderar på att
· 11 mar
H
Det var länsförsäkringar va?
· 11 mar
M
Nej, den där texten skulle bort. Tack! :)
· 10 mar
Visa alla kommentarer

Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.