Hoppa till huvudinnehåll
Byggahus.se
Start
Bibliotek
ForumBilderShop
Sök på Byggahus.se
Bli medlem Logga in
Start
Bibliotek
ForumBilderShop
Start
Bibliotek
Meny
Bibliotek
Altan & Uteplats
Badrum
Bygga nytt hus
Ekonomi & Juridik
Grund & Markarbete
Kök
Renovera
Tester
Trädgård & Utemiljö
Verktyg
VVS & Inomhusklimat
Arkitektur
El & Teknik
Färg, måla & tapetsera
Gör det själv
Köpa & Sälja hus
Material & Byggnadsdelar
Miljö & Hälsa
Prepping & krisberedskap
Övrigt
Visa alla (20)
Visa färre
Forum
Meny
Forum
Index
Senaste
Obesvarat
Populärt
Mest gillat
Medlemmar
Forumsök
Regler
Bilder
Meny
Bilder
Utvalda bilder
Populära bilder
Forumbilder
Video
Shop
Meny
Shop
Bästsäljare
Verktyg & maskiner
Hus & bygg
Skruv & infästning
Trädgård & utemiljö
Jämförelser
Meny
Jämförelser
Jämför hustillverkare
Jämför boräntor
Jämför elförbrukning
Jämför bergvärmepump
Jämför luft-vattenvärmepump
Övrigt
Meny
Övrigt
Svarta listan
Fråga experten
Quiz
Ordlista
Information
Meny
Information
Om oss
Nyhetsbrev
Kontakta oss
Annonsera
Regler
Datapolicy
Cookies
A-Ö

Redax blogg

Djungel bland glödlamporna

Av Marlen Eskilsson Publicerad 7 sep 2010 3 kommentarer

Visst är det jobbigt att ändra beteende? Det är jobbigt att byta dator, det är jobbigt att börja sortera soporna när man inte har gjort det tidigare och det är jobbigt att glödlamporna inte är som de alltid har varit.

I söndags skulle vi köpa nya glödlampor till badrummet och besökte då ett stort byggvaruhus som brukar ha alla glödlampor man kan tänka sig. Vi har satt en rad med nakna socklar i badrummet och vi måste därför ha en snygg glödlampa av en viss storlek.

Den lampa jag hade tänkt mig är förvisso inte klar, men det verkar ändå som att den håller på att fasas ut. Den fanns inte där den alltid brukar finnas. Istället fanns det en massa energisparlampor som hade en massa egenskaper som jag inte visste hur jag ska ställa mig till.

- Det finns lampor som ger varmt sken och lampor som ger kallt sken.

- Lampor som ger mycket ljus och lampor som ger mindre ljus.

- Det finns lampor som tänds långsamt och lampor som tänds snabbt.

- Lampor som går att dimma och lampor som inte går att dimma.

Och fortfarande finns det lampor som har olika många Watt. Men det fanns inte det wattal som jag behövde. Suck.

Du kan läsa mer om lampor hos Energimyndigheten, som säger att "Nu blir det lättare att välja rätt lampa". Det hoppas jag verkligen.

Läs också

  • Lönsamt köpa timer till julbelysningen
  • Klarar badrummet morgonrusningen?
Gilla

Kommentarer

3
P
Det jag irriterar mig mest på är att de nya glödlamporna inte lever upp till mina förväntningar. Jag tycker att värmen i ljuset blivit mindre behaglig och att l
· 9 sep
M
:) Nu ska vi inte vara såna. Naturligtvis blir det bättre efteråt. Man jobbar snabbare vid datorn, man är snäll mot miljön när man sopsorterar och sparar energi
· 8 sep
G
Visst är det jobbigt med förändringar. Bäst vore väl om allting var som förr och man kunde köpa alla energislukande glödlampor som man alltid gjort. Jag menar d
· 7 sep
Visa alla kommentarer

Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.