Betala tillbaka bolånen snabbare
Föreningen Svenskt Näringsliv hade möte i Luleå för att diskutera vad som krävs av svenska företagare för att hänga med i omvärldens förändringar.
Diskussionen gled in på finanskrisen närmare bestämt ifall företagarna hade märkt att bankerna har stramat åt lånemöjligheterna.
Då berättade en känd småhustillverkare att hans företag precis i dagarna diskuterat med en av våra storbanker och de avser inte att minska lånemöjligheterna. Däremot flaggade banken för snabbare amorteringstider på bolån. Idag har vi ofta 40 års amorteringstid, i framtiden kan det komma att handla om endast 13 år som i till exempel Finland.
Spontant tycker jag att det vore bra om det blir så, för det främjar ju en god privatekonomi. Lånekostnaderna sjunker snabbare och det förhindrar att man köper dyrare hus än man har råd med.
Kommentarer
4