Hoppa till huvudinnehåll
Byggahus.se
Start
Bibliotek
ForumBilderShop
Sök på Byggahus.se
Bli medlem Logga in
Start
Bibliotek
ForumBilderShop
Start
Bibliotek
Meny
Bibliotek
Altan & Uteplats
Badrum
Bygga nytt hus
Ekonomi & Juridik
Grund & Markarbete
Kök
Renovera
Tester
Trädgård & Utemiljö
Verktyg
VVS & Inomhusklimat
Forum
Meny
Forum
Index
Senaste
Obesvarat
Populärt
Mest gillat
Medlemmar
Forumsök
Regler
Bilder
Meny
Bilder
Utvalda bilder
Populära bilder
Forumbilder
Video
Shop
Meny
Shop
Bästsäljare
Verktyg & maskiner
Hus & bygg
Skruv & infästning
Trädgård & utemiljö
Jämförelser
Meny
Jämförelser
Jämför hustillverkare
Jämför boräntor
Jämför elförbrukning
Jämför bergvärmepump
Jämför luft-vattenvärmepump
Övrigt
Meny
Övrigt
Svarta listan
Fråga experten
Quiz
Ordlista
Information
Meny
Information
Om oss
Nyhetsbrev
Kontakta oss
Annonsera
Regler
Datapolicy
Cookies
A-Ö

Nancy Alke fixar

Behöver tips och idéer!

Nancy Biäng
Publicerad 22 mar 20152 kommentarer

Trodde ni att jag försvunnit? Nähepps, har bara mått sämre ett tag, dessutom har min engergislukande fd sambo flyttat ut, så nu har lugnet sänkt sig här, men så klart var det lite jobbigt ett tag. Han lyckades göra ett hack i mitt nymålade trappräcke också, DET är surt, kommer att påminna mig ända tills jag lyckas laga det.

Förra helgen var det min första ensamma och kanonväder, så då njöt jag av att pyssla ute i trädgården ... DET är mysigt det.

Denna helg är det "skitväder" och jag jobbar med sista väggen i matsalen. Jag förstår inte vad tidigare ägaren använt denna vägg till, men jag har nog inte sett så mycket spikhål i en och samma vägg någonsin, ingen överdrift, det är flera hundra! Dessutom hade tapeten släppt över spackelfogar och så, så det har varit massor med slipande, men nu närmar den sig klar för slutgiltigt ytskikt. Jag har köpt tapeten (svindyr) på rea (mindre svindyr) och en provburk med färg. Väggen är nu grundmålad och jag börjar fundera en massa... Har ju bestämt att det ska vara en turkos kant runt tapeten, lite för att "fånga in" det bråkiga i tapeten, men också för att sänka åtgången.

Mina funderingar då.
1. Ramen skall vara lika bred runt om, ska jag räkna från tak, eller från kommande, vit, tak och golvlist? Jättesvårt att veta hur det kommer att se ut.
2. Runt tapeten sedan kommer det att sitta en tunn trälist, vad ska jag ha för färg på den? Tänkte vit, men skulle också funka med turkos, eller grått för att ta igen färgen från köket. Vad tycker ni?
3. Tapetåtgången, har jag räknat rätt? Väggen är 4,05x240, ramen som ska målas runt om blir förhoppningsvis 30 cm. Tapeten är 10m x 52 cm och mönsterpassningen är 53 cm. Jag har två rullar och räknar med att det räcker... håller ni med?

Hoppas ni vill hjälpa, här kommer lite bilder som beskriver en del.

11050295_10153271854433267_63849164001003655_n.jpg

Tapeten och en 40 cm bred "ram". Bänkskivan sticker ut 26 cm. Färgen är inte så här blå.

11041808_10153271854628267_6928814564669154152_n.jpg

Här syns rätt färgnyans.

10462539_10153271854713267_5490637107645322048_n.jpg

Trappräcket kommer att matcha, det är på väggen mitt emot tapeten, i övrigt är väggarna vita.

Vill ha både negativ och positiv kritik, och massor av tips! /Nancy

Läs också

  • Det naturliga solskyddet
  • Tapetsera - gör det själv steg för steg
Svara
Gilla

Kommentarer

2
N
Tack Peroande! Det står inget om någon förskjutning på rullen i alla fall, men det viktigaste är att tapeten kommer att räcka. Jag har aldrig tapetserat, men ha
· 22 mar
P
Mönsterpassningen gör att du får vådlängder som är multiplar av 53 cm. I detta fall är det 2,12 m som blir aktuellt. Du skär den sedan lite kortare för att få ö
· 22 mar
Visa alla kommentarer
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.