Hoppa till huvudinnehåll
Byggahus.se
Start
Bibliotek
ForumBilderShop
Sök på Byggahus.se
Bli medlem Logga in
Start
Bibliotek
ForumBilderShop
Start
Bibliotek
Meny
Bibliotek
Altan & Uteplats
Badrum
Bygga nytt hus
Ekonomi & Juridik
Grund & Markarbete
Kök
Renovera
Tester
Trädgård & Utemiljö
Verktyg
VVS & Inomhusklimat
Forum
Meny
Forum
Index
Senaste
Obesvarat
Populärt
Mest gillat
Medlemmar
Forumsök
Regler
Bilder
Meny
Bilder
Utvalda bilder
Populära bilder
Forumbilder
Video
Shop
Meny
Shop
Bästsäljare
Verktyg & maskiner
Hus & bygg
Skruv & infästning
Trädgård & utemiljö
Jämförelser
Meny
Jämförelser
Jämför hustillverkare
Jämför boräntor
Jämför elförbrukning
Jämför bergvärmepump
Jämför luft-vattenvärmepump
Övrigt
Meny
Övrigt
Svarta listan
Fråga experten
Quiz
Ordlista
Information
Meny
Information
Om oss
Nyhetsbrev
Kontakta oss
Annonsera
Regler
Datapolicy
Cookies
A-Ö

Redax blogg

Andra sidan av Älvsbyhus

Marlén Eskilsson
Publicerad 27 apr 201026 kommentarer

I media och inte minst här på Byggahus.se har vi gått hårt åt Älvsbyhus för att de vägrar att åtgärda fel, eller ens erkänna när de gör fel. Denna förföljelse kommer nog att hålla i sig tills de ändrar sitt förhållningssätt till byggfel och reklamationer.
Idag har konsumenten mer makt än någonsin …

Men det finns en annan sida av myntet också. Älvsbyhus är en av Sveriges största hustillverkare. Det är ett faktum att det är jättedyrt att bygga sig ett eget hus. Ett annat faktum är att människor helst vill bo i ett eget småhus snarare än i lägenhet. Dessutom har vi underskott på småhus i Sverige.

Alla har inte råd att välja och vraka bland hustillverkarna och en del vill inte skuldsätta sig allt för mycket, utan tittar på lågprisalternativ som Älvsbyhus, Smålandsvillan eller Fiskarhedenvillan. Då är det ju bra att det finns dessa billigare hus. Det är också naturligt att de inte håller lika hög kvalitet som ett dyrare hus.

Det är också ett faktum att det finns en massa nöjda Älvsbyhuskunder där ute. De som har haft tur och inte har råkat ut för byggfel. Även dessa nybyggare tar nu illa åt sig i mediastormen. De tycker ju om sitt hus. Det får vi inte glömma, tycker jag.

[​IMG]
I det här Älvsbyhuset bor en av Byggahus medlemmar.

Läs också

  • Älvsbyhus Höner
  • Fler småhus behövs - men hindren är många
Svara
Gilla

Kommentarer

26
T
Verkar som om Magnus alltid lämnar diskussionen när han är överbevisad. Har sett det flera gånger på forumet.
· 1 maj
T
Se inlägg 281 i tråden "Älvsbyhus - Kalla fakta" så förstår du vad jag menar att folk inte förstår! Det är denna typ av köpare som alltid kommer att köpa denna
· 28 apr
G
Men jag tycker ju att kvaliteten är urusel och det är jag ju inte ensam om! Det måste jag väl få tycka och jag tycker dessutom att det är viktigt att presumtiva
· 28 apr
Visa alla kommentarer
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.