Skulle vilja höra lite om erfarenheter med de nya dukliknande tätskikten jämfört med de traditionella rollade tätskikten, handhavande, lättare eller svårare att sätta upp, prisskillnad osv
 
Självfallet är ju de dukuppbyggda tätskikten betydligt mer tidsödande att montera än de rollade. Hur stor skillnad är ju naturligtvis upp till hur van montören är. För den normalt "ovane" kan nog tidsåtgången öka en del. De rollade tätskikten måste ju å andra sidan ofta upprepas. Dukarna måste ju ofta å sin sida limmas i de överlappande skarvarna med speciallim.

De nya tätskiktsdukarna är ju inte direkt billiga. 120-150 kr per löpmeter är priser jag sett. De speciallim som används kostar också en slant.

Tänkte du på något mer specifikt?
 
jag har kört duk....mataki rubbox för att vara exakt.

pris: nästan 3 ggr dyrare än vanligt rollat för mitt lilla badrum på 2,7 kvadrat. men så fick jag en massa lim, primer och sealer till övers. kanske "bara" dubbelt så dyrt för ett lite större badrum...

svårighet: tämligen busenkelt! det är lite pilligt runt hörn, men absolut inget svårt.

tid: det tar längre tid, det gör det. men som föregående skribent säger, det räcker med ett skikt istället för att rolla flera gånger.

i just det badrummet jag körde vill jag ha megasupertätt så då körde jag duk. i mina andra badrum tänker jag köra rollat guck för där är den bakomliggande konstruktionen lika känslig för där är inget organiskt kvar i väggar/golv. ja, kanske bygger lite överdrivet "säkert" men vafanken sådan är jag. =P
 
tack för svaraen
tror det blir rollat för min del, kombinerat med en hörnbrunn från unidrain.
 
Har du kontrollerat att tätskikt tillverkaren godkänner tätningen av hörnbrunnen?
Det är inte brunnstillverkaren som godkänner konstruktionen.
 
man har ju ett problem där, tänker ta Technokolla's tätskikt som är godkänt med brunnen, däremot klarar det tätskiktet in 1000000 mm/s motståndet :(
 
Jag personligen tänker strunta i att LIP inte (ännu) godkänt unidrain och använda detta tätskikt.

Varför det inte skulle fungera kan jag inte förstå. Man lägger ju bara en 10 cm duk som överlapp och sen ska det ju vara tätt.
 
Tycker att du tar lite för lätt på tillverkarens ovilja att godkänna brunnen.

Om du jämför en konstruktion med en "traditionell" golvbrunn och unidrain. Så ser du att i det traditionella fallet så skall den rollade massan täta mot en mebranduk (eller vad det heter) som i sin tur går ner i brunnen och kläms fast med klämringen. Den rollade massan har aldrig kontakt med brunnens material (plast) den tätar bara mot duken.

I fallet Unidran så har du bara en remsa med duk (eller liknande material), den rollade massan skall gå över remsan och försegla remsans kant mot den rostfria plåt som utgör brunnen. Dvs. den rollade massan skall täta mot rostfritt stål, den skall ha rätt vidhäftning mot stålet. Det innebär att systemets förutsättningar är ändrade. Om LIP nu inte har testat detta ännu, eller värre som kanske har testat och kommit fram till att det inte funkar. Så tycker jag att man måste ha respekt för det. Och ditt försäkringsbolag kommer troligen att dömma ut konstruktionen utan ytterligare undersökning.

Nu skall jag reservera mig för att jag har bara tittat på monteringsmetoderna ytligt, så jag kan ha missuppfattat något.
 
Jag håller helt med hempularen. Det skulle inte falla mig in att göra något annat än en godkänd konstruktion i badrummets absolut mest vattenbelastade konstruktionsdetalj.
 
Hempularen har förstått helt rätt vad gäller infästningen. Tänkte själv rugga upp unidrain'et innan anslutning för att få bättre vidhäftning.

Vad gäller försäkringsbolaget/en så tror jag ändå jag är rökt. Får för säkerhet skull bila lite runt avloppsröret så man kan kika upp och se om det är något fuffens på gång.
 
Men du kan ju aldrig veta om Deras rollade yta överhuvudtaget fäster på rostfritt, det kanske blir en perfekt kapillär pump som fullkomligt pumpar in vatten under tätskiktet. Regeln här är att man måste följa tillverkarnas regler bokstavstroget. Det finns så oerhört många exempel på "egna" uppfinningar, ibland från etablerade tillverkare innan typprovnings reglerna blev så rigida, som visat sig vara vansinniga. Gör man egna konstruktioner (som detta blir) så är risken väldigt stor att du har en ny vansinnigt felaktig konstruktion.

Nu tycker jag iofs att vi börjar komma ganska offtopic från vad denna tråd handlar om.
 
Det första godkända tätskiktet på deras lista Uzin och även Technokolla är också av samma typ som LIP(rollat) därav drog jag en del av mina slutsatser.

Har hört med LIP men deras färgtekniker (som troligen är den som kan) har jag ännu inte fått tag i de andra kan inte säga annat än att det fäster mindre bra på RF.

Delger svaret här.

Rätt att man inte ska chansa dock. Kan ju bli jäkligt obra.
 
Det behöver inte vara fel bara för att det är rollat, men det är rimligt att anta att olika rollade skikt har olika egenskaper vad gäller vidhäftning på olika underlag.

Dvs bara för att ett fabrikat fungerar med rollat tätskikt så säger dte ingenting om ett annat fabrikat. Om de nu säger att det fäster mindre bra på RF så låter det ju som att LIP är en olämplig lösning till Unidrain.
 
Fick till sist tag i deras "färgtekniker". De arbetade just nu med Unidrain och förväntades ha en lösning om någon vecka. Som det lät var det mest att det skulle vara typ skisser(som man tex ser på unidrains hemsida för monteringen) som skulle göras och kommas överens om.

Annars skulle det fungera bra trodde han och han rekommenderade att rugga med en scotch-brite för att få lite bättre vidhäftning. Tätskiktet skulle fästa på RF sa han.

Dock är det ÄNNU inte godkänt men högst troligen kommer det bli det.

Tack dock för ifrågasättandet nu känns det för min del mycket tryggare då en smula osäkerhet ändock fanns. Kapilärkrafter är INGET att leka med det vet jag.

Nu lämnar vi detta för min del och därmed slut på mitt OT.
 
Tack för en fantastiskt bra diskution!
För mig var inte detta OT alls för att det var i grunden precis denna frågan jag hade.

Så v-g: du kommer att använda LIP tätskikt till din unidrain brunn?

dessa tankar hade jag också från början, sa LIP att dom kommer att godkänna Unidrain??
Då är det ju ett mycket bättre alternativ än Technokolla eftersom att dom inte klarar kraven.
 
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.