Vad passar bredvid tujor?

Status
Inte öppen för fler kommentarer.
Besvarad 11 mar 2015 av Cajsa Lundin
Hej, för 2,5 år sen så flyttade jag och min sambo till ett hus, och bredvid garageuppfarten så har vi ca 5 mindre tujor i olika storlekar och förra året så tog vi ner en jättestor (ca 4 meter hög kanske?) som också stod där.
Nu tänkte vi plantera något nytt där eftersom det blev lite tomt, med vi vet inte riktigt vad som blir snyggt bredvid dom andra tujorna. Har funderat på något prydnadsträd men är osäker på vad dom passar. Det är zon 5 där vi bor.
 

Svar

Det är lite svårt när du skriver "olika storlekar". Tujor kan utgöra en fond till andra växter, men då ska de vara en enhet, som en grön vägg. Försök toppa de högsta och klipp in sidorna för att arbeta ihop dem till en enhet, om de står intill varandra.

Sen tycker inte jag det finns några speciella växter som passar bättre eller sämre till tujor – förutom barrväxter i samma ton eller gråbladigt. Höga perenna gräs, italiensk klematis (som klipps ner tidig vår, fördel om man ska klippa tujans sidor), stora bladverk passar bra. Ståndorten för tuja är mullrik fuktig jord, så välj inte växter som vill stå torrt och soligt (möjligen i ytterkant mot t ex stenläggningen).

Träd vill ha rejält rot- och kronutrymme, men finns det utrymme så är det klart det går. Prydnadsrönnar är fina (Astrid, Birgitta, Carmencita, Rosmari, Joseph Rock), passar med tuja och ganska anspråkslösa.
 
Redigerat:

De senast besvarade frågorna

Klippning av idegran (taxus)

28 jan 2026
Hej. Jag vill klippa ner en taxus till halva höjden. Hur gör man det på bästa sätt och vilken tid på året är det bäst att göra det på. Hälsningar Jan

Ligusterhäckplantor med gula rötter

14 jan 2026
Hej! Har fått levererat 50 st krukodlade ligusterplantor. Eftersom det skulle dröja ca 1 vecka innan de kom i jorden så har jag vattnat dem. Såg att det var hemskt mycket rötter och att de var...

Hur välja ektunna?

15 okt 2025
Hur planerar jag plantering av ett klotträd i ett ett ekfat? Hur stort ska fatet vara? Hur många liter jord? Om jag inte vill ha ett för stort träd ( trädkronan) vad kan du rekommendera?
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.