Trädgårdsdesigner

Besvarad 17 aug 2011 av Cajsa Lundin
Hej Cajsa
Känner du till någon skola man kan vända sig till eller annan som skulle kunna ge förslag på trädgårdsdesign, som inte blir så dyrt.

/Kjell Andersson

kjell.a@gmail.com
 

Svar

Hej Kjell
Ofta letar eleverna själva upp projekt, det är sällan brist på kunder om man säger så....
Själv gick jag ut med lappar i brevlådor för att få in referensuppdrag i slutet av min utbildning, och var då väldigt billig. Då hade jag mentorer och lärare som backup för problem osv.
Kolla om det finns några skolor i din omgivning.
Många kanske tycker 15000 kr för en trädgårdsdesign är mycket pengar, men dyrt är bara det som inte är värt pengarna... ;)
Jag lovar att du snabbt har igen den summan, t ex genom att nyttja maskiner och kunna göra smarta materialköp. Dessutom kommer du inte att ställa ett träd på den plats där du senare upptäcker att kökslandet borde ha legat. Allt hamnar på rätt ställe direkt, allt onödigt arbete undviks med en plan. Tänk dig att du när du hyr en minigrävare gräver alla gropar (för plintar, buskar, träd, elrör för belysning osv) samtidigt. Samma sak gäller materialinköp där du kan mäta och beräkna exakta volymer och beställa leverans till t ex alla "krossytor" (eller jord) samtidigt. Du kan också införskaffa markstenen på vinterrean för du vet åtgången. Dessutom kommer det du planterar att överleva, därför att de är anpassade för platsen och du har fått instruktioner hur grop och jord ska förberedas. Jag är därför övertygad om att proffshjälp är en investering för alla som vill ha en genomtänkt, behovsanpassad, estetisk och fungerande trädgård. Har du tur kan du hitta någon under utbildning som naturligt nog gör det billigare! Lycka till och hoppas du blir nöjd. ;)
 

De senast besvarade frågorna

Klippning av idegran (taxus)

28 jan 2026
Hej. Jag vill klippa ner en taxus till halva höjden. Hur gör man det på bästa sätt och vilken tid på året är det bäst att göra det på. Hälsningar Jan

Ligusterhäckplantor med gula rötter

14 jan 2026
Hej! Har fått levererat 50 st krukodlade ligusterplantor. Eftersom det skulle dröja ca 1 vecka innan de kom i jorden så har jag vattnat dem. Såg att det var hemskt mycket rötter och att de var...

Hur välja ektunna?

15 okt 2025
Hur planerar jag plantering av ett klotträd i ett ett ekfat? Hur stort ska fatet vara? Hur många liter jord? Om jag inte vill ha ett för stort träd ( trädkronan) vad kan du rekommendera?
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.