Svampar i gräsmattan

Besvarad 27 sep 2017 av Cajsa Lundin
Hej!

Jag undrar om du kan hjälpa oss. Vi har fått massor av små bruna svampar i vår gräsmatta och vet inte hur vi bäst ska ska få bort dem. De är jättemånga.

Plockar man dem, eller vad? Man vill ju inte att de ska komma tillbaka. Något gift har jag också funderat på.

Med hopp om svar.

Kerstin
 

Svar

Hej!

Vanligast är så kallade häxringar eller älvringar som är en nejlikbroskskivling, men honungsskivling är också ganska vanligt.

Ofta beror det på för lite näring, ofta i kombination med att den varit för torr, dvs att gräsmattan är i dålig kondition. Nu på hösten ska man dock vara försiktig med kvävegödsel i gräsmattan, blir lätt mögel.

Honungsskivling beror oftast på att det finns förmultnande rötter eller stubbar (död ved) under eller i närheten av gräsmattan. Ta bort dessa genast om så är fallet.

Det är svårt att gräva bort svampar, eftersom mycelet går väldigt djupt ner så är det bara en kortsiktig åtgärd.

Att vattna extra mycket hjälper, då dränks svampen. (stick hål med grep först). Upprepa ofta under några veckors tid.

Det gamla beprövade knepet mot häxringar är att behandla med konserveringsmedlet Atamon, ca 2 msk per liter vatten. Före utvattning sticker man området och flera decimeter runt svamparna med grep. Detta tar död på svamparnas mycel som kan gå mycket långt ner i jorden. Återupprepa behandlingen några gånger, så nytt gräs där svamparna varit.

Det finns även ett biologiskt levande bekämpningsmedel av "nyttosvampar" som heter Trichoderma. De attackerar de oönskade svamparna på naturligt sätt. Även detta pulver rörs ut med vatten och vattnas. Läs bruksanvisningen ordentligt. Här finns länk: http://www.nyttodjur.se/produkt/binab-trichoderma.aspx

Lycka till!
Hälsar Cajsa Lundin (fd Jacobsson)
 

Kommentarer

Björkisvägen ·
Om det är Nejlikbrosking så är det bara att jubla. Godare svamp finns inte och den är extremt lättrensad då man bara äter hattarna.
 
KnockOnWood ·
Det är inte lätt för en novis att veta vad man bör äta eller avsky när det gäller svamp.
Många är tydligen himmelsk goda, men en del är också dödligt giftiga.

Då avstår jag hellre från all svamp (med undantag för kantarell och "fabriksodlad" champion.
 

De senast besvarade frågorna

Klippning av idegran (taxus)

28 jan 2026
Hej. Jag vill klippa ner en taxus till halva höjden. Hur gör man det på bästa sätt och vilken tid på året är det bäst att göra det på. Hälsningar Jan

Ligusterhäckplantor med gula rötter

14 jan 2026
Hej! Har fått levererat 50 st krukodlade ligusterplantor. Eftersom det skulle dröja ca 1 vecka innan de kom i jorden så har jag vattnat dem. Såg att det var hemskt mycket rötter och att de var...

Hur välja ektunna?

15 okt 2025
Hur planerar jag plantering av ett klotträd i ett ett ekfat? Hur stort ska fatet vara? Hur många liter jord? Om jag inte vill ha ett för stort träd ( trädkronan) vad kan du rekommendera?
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.