Tujor blir bruna

Status
Inte öppen för fler kommentarer.
Besvarad 12 aug 2015 av Cajsa Lundin
Jag satte ett tiotal Tujor för ca 6 år sedan som avskärmning, har aldrig riktigt tagit sig, nu är de till hälften bruna nerifrån och upp. Får sol halva dagarna. Har dessa sett dina bästa dar eller går de att 'uppliva' igen. Tacksam för svar
 

Svar

Bruna partier på tuja kommer aldrig att repa sig!

Börjar med att säga detta direkt, eftersom det är ett stort problem med just tuja.

Tänk på att tuja egentligen är en sumpmarksväxt – vill ha mycket mull och aldrig torka ut. (dock vill inte den inte stå blött, men gärna fuktigt och väldränerat). Därför är tuja inte enkel att få till en snygg frisk enhetlig häck av. Många väljer tuja för att den växer snabbt och är vintergrön, men risk finns att man får börja om med ny häcksort efter 5 år, eftersom man slarvat med plantering och etablering, och vattning under torrperioder och höstar. Eller så är platsen för torr och solig.

Bruna barr kan vara tecken på vinterskador och/eller uttorkning, saltskador eller urinskador... Tuja inte tål salt. Skotta inte snö till områden intill tujor, om det tösalt eller vägsalt används.

Men det kan även var tecken på svampsjukdomar.

En av dessa heter Phytophthora lateralis (inget svenskt namn), och har hittat hit genom importerade tujor. Grenarna blir mörka/svartgrå, ofta en bit in på skotten. Angreppen börjar oftast nerifrån. Går inte att behandla, men man ska ta bort skadade partier direkt, och aldrig vattna barren, för att hindra spridning. Drabbade tujor kommer sannolikt att dö med tiden.

Det kan också vara kvistdöd, Kabatina thujae, som också är en svampsjukdom. Vanligast på låga sorter av tuja. Ettåriga skott först bleka och sen gula/gyllenbruna och torkar in. Markant gräns mellan basen av det sjuka och det friska bakom. Sprids via vattenstänk –*undvik bevattning ovanifrån och klipp bort angripna delar och släng. Man kan se svarta småprickar, sporer, på döda kvistar (barken) efter ett tag, men oftast en
insjunken brun ring först på de döende skotten.

Finns ytterligare en svamp som går på tuja som heter Didymascella thujina.

När jag ändå har fångat tujaintresserade läsare, vill jag uppmana att beskära sidorna och klippa topparna i tid!!!

Tuja ska beskäras kontinuerligt på sidorna under uppväxten. Det går inte att klippa in sidorna kraftigt på en tuja i efterhand (förbi det gröna på sidogrenarna), eftersom den inte bryter nytt grönt på gammal brun ved (som t ex idegran gör). När man underhållsbeskär (april resp aug/sept) blir tujahäcken tätare och vackrare och man slipper en tokbred bred häck som inte går att åtgärda. Som designer vill jag att en häck skapar en lugn fond, en inramande enhet – låt oss slippa toblerone-siluett i topparna. ;)

Lycka till!

Hälsar Cajsa, Form & Funktion

www.facebook.com/FFtradgard
instagram.com/formochfunktion_tradgard
www.formochfunktion.se
 
Redigerat:

De senast besvarade frågorna

Klippning av idegran (taxus)

28 jan 2026
Hej. Jag vill klippa ner en taxus till halva höjden. Hur gör man det på bästa sätt och vilken tid på året är det bäst att göra det på. Hälsningar Jan

Ligusterhäckplantor med gula rötter

14 jan 2026
Hej! Har fått levererat 50 st krukodlade ligusterplantor. Eftersom det skulle dröja ca 1 vecka innan de kom i jorden så har jag vattnat dem. Såg att det var hemskt mycket rötter och att de var...

Hur välja ektunna?

15 okt 2025
Hur planerar jag plantering av ett klotträd i ett ett ekfat? Hur stort ska fatet vara? Hur många liter jord? Om jag inte vill ha ett för stort träd ( trädkronan) vad kan du rekommendera?
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.