Smälter in i naturen i Kattvik
Med naturfasad av kattviksten och grånat trä smälter det arkitektritade stenhuset väl in i naturen där i Kattvik väster om Båstad.

Villa i Kattvik ritad av arkitekt Kay Linghoff. Foto: Alla bilder stigbertils
I det lilla fiskeläget Kattvik väster om Båstad döljer sig ett nybyggt fritidshus bakom en naturfasad av kattviksten och grånat trä, det smälter mycket väl in i naturen. Huset är ritat av arkitekt Kay Linghoff.

Redan i slutet av 1800-talet startade stenbrytning i det lilla fiskeläget Kattvik. Att använda denna sten när man bygger nytt ger en särskild genuin känsla. Här har man använt den både på fasad och till att bygga trädgårdsmurar.

Huset är rejält tilltaget för ett fritidshus då det har 120 kvm boarea och fyra rum. Tomten är på 1 230 kvm.

Grunden är en platta på mark och på den har man byggt stommen av lättbetong. Bjälklaget är av trä.

Naturtemat går igenom även på taket, där det ligger delvis sedum, delvis trä, sk. faltak.

Köket kommer från HTH. I köksön sitter en häll från BORA och en utslagsvask. Ovanför hällen sitter ett generöst takfönster.


Huset har vattenburet värmesystem och värms med en frånluftsvärmepump, men här finns också en kamin.

Stora fönsterpartier från Schüco.

Badrummet.

Ett annat hörn av vardagsrummet.
Anledningen till att vi får inspireras av denna lilla pärla idag är att huset ligger still salu hos Ola Pettersson på Stigbertils för 14 750 000 kr.

En attefallare har man också fått till i form av ett 25 kvm stort gästhus som har hall med förvaring, två sovrum och ett badrum.


Mot den västra väggen av attefallshuset vilar en pergola och i den ett utespa.


Sovrum en trappa upp i boningshuset.

Här finns smarta funktioner i trädgården som automatisk bevattning av häck och rabatt samt en robot som klipper gräsmattan.

Den här artikeln ingår i vår populära artikelserie Fredagshuset, där vi tittar närmare på ett intressant hus som ligger till salu för tillfället. Artiklarna är aldrig sponsrade.
5 kommentarer
Visa fler kommentarer