Kunder väljer bort Hemnet efter prishöjningar
Allt fler mäklare och säljare vänder Hemnet ryggen efter kraftiga prisökningar på annonspaketen.

Foto: Marlén Eskilsson
Mäklare vittnar om en växande skepsis för Hemnet, både bland mäklarna själva och bland deras säljare. De allt dyrare annonspaketen, och de förändrade villkoren kring när och hur mäklarna får ta del av provision från annonspaketen, har lett till dåligt dykte för tjänsten. Det allra dyraste paketet Hemnet Max kostar över 30 000 kronor. För att få full provision krävs att kontoren säljer in de tre dyraste paketen i minst 75 procent av affärerna.
För vissa mäklare är intäkten affärskritisk, detta rapporterar en anonym mäklare till Dagens industri. Mäklaren menar på att säljarna pushas att ta de här paketen för att man ska få sina 30 procent i provision.
Samtidigt märks en förändring av. I storstäder som Stockholm och Malmö görs nu allt fler affärer utanför Hemnet. Hos konkurrenten Booli har antalet ”snart till salu”-annonser ökat markant. Man ser ett ökat intresse för alternativa vägar till försäljning.
Hemnet försvarar sin prismodell och menar att valfriheten fortfarande ligger hos kunderna.
Kommentarer
21