Vi har fått en spis installerad som inte fick ytskikt. Jag osäker på hur man gör det. Hantverkaren som själv inte ville göra (slutföra)jobbet säger att jag ska ta vanligt spackel och sedan måla.

Ytan består av två olika material. Själva spisen är betong liknande och sedan är det en överbyggnad av skivor i betong aktigt material. En brandskyddsskiva

Hur skulle ni göra detta job?

Min oro är att det kommer spricka i skarvarna. 5cm spackelrämsor blir svåra att dölja då det inte finns infällnad för spackel. Hantverkaren föreslog då en heltäckande väv som jag får spackla in.

Värmen kan skapa rörelser. Hjälper det att först doga skarvarna med någon mjuk fog som man sedan kan spackla över? Vad kan man i så fall få spacklet att fästa på?

Vilken typ av spackel används? Det blir inte jättevarmt när jag eldar men lite värme blir det.

Har även funderat på microcement men den instruktion jag läste sa att det var besvärligt om underlaget redan var i cement
 
  • Bild av en spisinstallation med betongliknande ytor och en överbyggnad av brandskyddsskivor, tydliga skarvar synliga.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
Jag skulle överväga kakel, klinker eller nått annat stenmtrl istället för spackel och färg.
 
En intressant tanke. Är inte helt säker på om det passar med stilen. Här kommer en till bild. Vad tror du?
 
  • Modern eldstad med glasdörrar och synlig förvaring av vedträn bredvid, i ett rum med ljusa väggar.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
Vore nog snyggt med en täljstens beklädnad.
 
Jag tänker add det blir besvärligt runt urfälnaderna för luft och att det kanske bygger för mycket.

Men det skulle nog vara snyggt.
 
Kakel och klinker kan ju vara tunnare, enklare och billigare att köpa och bearbeta men har ju ingen vidare värmelagrande förmåga.
Kika tex på kakelugnspannan.se för att se hur en eldstad kan kläs in på olika sätt.
 
Ok får göra det, men min fråga här gäller framförallt hur man spacklar.
 
Jag vet inte hur troligt det är att skarven spricker, kanske kan man fylla den med en elastisk brandfogsmassa, den lär väl inte spricka lika lätt som en fog som härdar och blir helt stelt.

Men, jag lärde mig av skorstens-renoverare att om man vill ha en yta som ser en aning putsad ut så kan man efter spackling späda ut snickeri-spackel med lite vatten och rolla på det på ytan innan man målar den. Det funkade utmärkt på vår gamla skorsten på landet där jag rev lite vägg in mot teglet och behövde bättra den ytan.
 
Elastisk brandfogmassa. Finns det sådan som spacklet fäster på?
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.