12 944 läst ·
5 svar
13k läst
5 svar
Vattenanslutning toalett?
Självbyggare
· Arvika
· 1 527 inlägg
På vilken höjd från golv och vilket avstånd från centrum toalett ska det inkommande vattnet komma, finns det någon branschstandard?
Har ingen ingen betydelse bara att det inte kommer upp från golvet , beror även på hur rören är dragna , dom ska ju sitta i våg med alla andra rör , men om du slutar ca 15 cm från anslutningen , så finns det slangar med fläta ( tryckslang ) att köpa allt från
20 cm till 100 cm , med 15mm koppling på ( lekande mutter , passar på toan ) lättast att koppla ihop , ( svårt med rören direkt på )
20 cm till 100 cm , med 15mm koppling på ( lekande mutter , passar på toan ) lättast att koppla ihop , ( svårt med rören direkt på )
Bockverktyget passar på mm , och är inget för en amatör som troligtvis TS är med den frågeställningen , så därför svaret , en riktig röris fixar så det passar direktkrilleman_215 skrev:
Självbyggare
· Arvika
· 1 527 inlägg
Så svaret är alltså nej, det finns ingen "branschstandard"? Jag har nämligen gjort några avancerade och slimmade avväxlingar av min övervåning och vattnet till just toaletten hamnar alldeles för nära en känslig knutpunkt. Därför ska jag förstärka ett område och förbereda en låda så att rörisen bara kan trä in sina rör, därav frågan. Litar dessvärre inte på en "riktig röris" när han kör på med sina verktyg för att få framrören i detta fallet 
Klicka här för att svara