Hej,

Ett fritidshus som vi har haft i släkten länge brann tyvärr ner totalt nyligen. Jag blev delägare nyligen dessutom.

Det som gör situationen extra jobbig är att försäkringen inte var betald för huset, försäkringsbolaget skickade inte fakturan till folkbokföringsaddressen för den som var ansvarig för försäkringen. Inte för att det fråntar ansvaret hos den eller de andra delägarna. Har en pågående dialog med försäkringsbolaget, huset har varit försäkrat innan i många år. Men känns inte så troligt direkt att försäkringsbolaget kommer hjälpa till.

Iallafall så är vi rätt vilse i situationen. Får utgå från att vi inte kommer få hjälp från försäkringsbolaget. Vi har ansökt om rivningslov hos kommunen, nästa steg blir väl då rivning, och någon form av sanering? Är det nåt mer man bör göra/tänka på...?

Är helt novis på det här som ni förmodligen märker.

Vi får se om vi kommer bygga upp huset igen eller sälja tomten, sannolikt det sistnämnda. Men det är väl ett tag tills dess.

Uppskattar alla tips och råd i denna situation 🙂
 
  • Gilla
lulu78
  • Laddar…
Det är nog inte en dålig idé att lusläsa försäkringsbrevet samt ta fram en tidslinje på vad som hänt. Jag tycker inte det är helt självklart att den obetalda fakturan innebär att försäkringen sagts upp, men det behöver nog läsas vad som står och se vilka olika delar respektive part ska uppfylla och vilka delar som uppfyllts.
 
  • Gilla
Sthlm_ och 1 till
  • Laddar…
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.