Som @jonaserik är inne på, ring till ledningsägaren (kommunalt VA bolag?) och be dem fixa den. Om jag inte minns helt fel så ska ulefos esco låsas genom att vrida på den gula delen. I ditt fall för att släppa den snurra ett varv motsols justera den till rätt längd och vrid den sedan medsols för att låsa den igen.
Okej, ja när man känner på den verkar det gå att snurra de gula röret men inte toppen. Misstänker den är 3-4m lång nu. Okej nej det är inget för kommunen då det är jag som äger rör och mark.N NoOne2k skrev:Som @jonaserik är inne på, ring till ledningsägaren (kommunalt VA bolag?) och be dem fixa den. Om jag inte minns helt fel så ska ulefos esco låsas genom att vrida på den gula delen. I ditt fall för att släppa den snurra ett varv motsols justera den till rätt längd och vrid den sedan medsols för att låsa den igen.
U uu23145645 skrev:
Etiketten på stången anger att den är 910-1500mm lång. I sådana fall så får du gräva upp kring stången och byta den till en kortare.U uu23145645 skrev:
Axeln på stången är fäst i spindeln på ventilen där nere, det ska gå att knuffa ihop allt ner till 900 mm. ring en grossist och fråga om den , det finns säkert sprängskiss att ladda ner med instruktioner hur man kortar den.
Kvällsläsning:
https://ulefos.se/product/servisventiler/
https://ulefos.se/wp-content/uploads/2019/02/ULEFOS-Servisventiler-med-tillbehör-2019.pdf
Här är alternativen om 900 inte är tillräckligt litet på höjden:
https://ulefos.se/product/servisventiler/
https://ulefos.se/wp-content/uploads/2019/02/ULEFOS-Servisventiler-med-tillbehör-2019.pdf
Här är alternativen om 900 inte är tillräckligt litet på höjden:
Inloggade ser högupplösta bilder
Logga in
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
Klicka här för att svara

