Det beror ju på vad du ska göra ute och hur ofta. Jag kör med LED ute till fast belysning, men till sällan bruk hade jag nog satt vanlig halogen. Det kommer ta många år innan du kan räkna hem LED om de inte är på flera timmar per dag.
 
tommib
Jag har 30W-varianten av Kjelles på baksidan. Den lyser upp bra på ett område om ca 10x6m (och halvbra ytterligare några meter), men då sitter den också på 4m höjd. Om du ska meka eller liknande, ta den största strålkastaren plånboken orkar med. Driftkostnaden är ändå så låg, oavsett 20,30 eller 50W. Mera ljus är alltid bra.
 
Inte ofta den kommer användas och det är bara ifall man ska kolla oljan på nån bil eller liknande...
Jag är lite rädd att dom billiga kommer rosta och se tråkiga ut men vad har ni för erfarenhet om det?
 
Jag har biltemas 10W för att lysa upp ca 150m2 gräsmatta, har för mig att det inte är så mycket som kan rosta, mest plast och aluminium.

Ljuset på strålkastare kanske speciellt led är rätt så starkt i en ganska stor vinkel, jag skärmade av vår lampa med plastprofiler som jag limmade fast direkt på lampan.
Det går att styra ljuset väldigt precist på det sättet, min lampa lyser upp min tomt bra men inget på grannens.

image.jpg
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
 
Tack för alla tips! ☺
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.