Ska montera Gustavsbergs vattenutkastare. Röret från vattenutkastare är 18mm där det ska monteras medföljande 90 graders vinkel 18-15mm. Det medföljer ingen stödhylsa till klämringskopplingen som ska monteras på 18mm röret från vattenutkastaren.

Behövs det en stödhylsa till 18mm röret?

Med vänlig hälsning, Anders
 
  • Kopparrör anslutet till en metallisk 90 graders klämringskoppling.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
Är det ett hårt kopparrör så nej! Men skadar inte att trycka i en ifall man är osäker och kostnaden är lika med noll.👍
 
Intressant observation. I princip allt vad gäller kopparrör och klämringskopplingar behöver nuförtiden stödhylsa för typgodkänt montage. Undantaget hårda kopparrör, vilket jag tror att detta är, och andra specialmontage, som detta också är i och med att vinkeln också är ett säte för ventilkäglan. Det är alltså ingen vanlig klämringsvinkel (som VA 1139).Risken finns väl att en stödhylsa kommer i vägen för käglan och det inte går att manövrera ventilen.
Är det inte medskickat en stödhylsa och det inte nämns i arbetsinstruktionen, skall du inte heller använda någon stödhylsa.

Däremot skall du ju ha stödhylsa på det PEX- eller kopparrör som ansluts i andra ändan.
 
Har två sådana själv.
Det är ett hårt rör och ingen hylsa behövs.
 
Ja det låter logiskt att det är ett hårt kopparrör, så stödhylsa är överkurs eller till och med i vägen.

Tack så mycket för snabba svar.
 
Krilleman
K källare skrev:
Ja det låter logiskt att det är ett hårt kopparrör, så stödhylsa är överkurs eller till och med i vägen.

Tack så mycket för snabba svar.
Det är ett hårt 18mm kopparrör som Vatette (Gustavsbergs) vattenutkastare är tillverkat av!

👍👍

Stödhylsan finns inte heller omnämnd i monteringsanvisningen från Vatette.

Däremot kan ju matande rör som ansluter mot vattenutkastarens klämringskoppling 15mm kräva stödhylsa...


Instruktioner för montering av Vatette utomhuskran med kopparrör, inklusive borrning, kapning och åtdragning med angiven antal varv för Cu- och PEX-rör.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
 
Redigerat:
  • Gilla
källare
  • Laddar…
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.