Hej,

Behöver en knuff i rätt riktning...

Ska byta en gammal trasig pumpautomat (med sugslang och hydrofor) mot en ny dränkbar tryckpump i sjövattensystemet. Behöver lite råd om vad jag ska ha för slang och framför allt vilka slangkopplingar jag behöver.

Tryckpumpen är den här:
http://www.tretti.se/hem-och-tradgard/tradgardsmaskiner/bevattning-och-pumpar/karcher-spp-60-inox
Den har anslutning för G 1 1/4 (41,9 mm) tryckledning.

Har inte skaffat tryckslangen ännu och tar gärna emot tips på vad jag ska leta efter.

Efter pumpen (i den gamla pumphuset) ska det sitta en sån här tryckbrytare som jag också köpt:
http://www.tretti.se/hem-och-tradgard/utomhusprodukter/tillbehor/karcher-6997-3570
Den har anslutningsdiameter G1 (33,3 mm) både till och från.

I pumphuset ska jag ansluta till en slang som heter "westpipe ptM 32x3.0 PN 12.5" osv (har ingen aning om vad det betyder). Den har en stor mantelmutter (?) i plast. Den här gamla slangen går cirka 30 meter upp för en backe, det är cirka 15 meters stigning upp till trädgården. Jag vill behålla slangen eftersom den är kopplad till två kranar för vattenuttag.

Tacksam för tips!!
 
Jag tolkar det som att du ska ha en sänkpump horisontellt i en sjö? Ska du fästa upp pumpen i en stolpe?
Tänk på att momentet när den startar kan skapa en del ryck i pumpen, så den ska antingen sitta fast riktigt ordentligt, eller i någon gummiupphägning .

Slangkopplingarna du behöver är mer exakt:
Tryckbrytaren
http://www.rinkabyror.se/artikel/plastkoppling-32x25r-inv/?select=true
http://www.rinkabyror.se/artikel/plastkoppling-32x25r-utv/?select=true
Pumpen
http://www.rinkabyror.se/artikel/plastkoppling-32x32r-utv/?select=true
Samt slang http://www.rinkabyror.se/artikel/pem-slang-32-x-26-2/
 
Jag ska hänga sänkpumpen från en brygga, så det borde vara lugnt.

Tack corre för länkarna!!
 
Ah!

Om du byter plastdelen som jag länkade till pumpen mot dessa så kan du hänga upp pumpen i mässingsdelen, och så kan du fästa slangen i bryggan permanent. Innan vintern så delar nu unionkopplingen och lyfter in pumpen, men lämnar sladden.
http://www.rinkabyror.se/artikel/beulco-66-utv-32x32r/?select=true
http://www.rinkabyror.se/artikel/metall-vinkel-inv-32/?select=true
http://www.rinkabyror.se/artikel/metall-union-rak-32/?select=true

Jag rekomenderar mässing nu, eftersom det är mer brytkrafter i böjen mellan slang och pump, och plasten kan brista i vinklen.
 
Toppen! Det blir en bra lösning.
 
Men vänta nu... anslutningen du rekommenderar har 32 i dimension, men ska ansluta till G 1 1/4 på pumpen, alltså 41,9 mm, kommer det funka?
 
Klicka här för att svara
Produkter som diskuteras i tråden
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.