Mikael_L
Ja så låter det verkligen som att uttaget (eller något annat) helt har ballat ur.

Kontroll utav elektriker, som sen byter om det behövs, anbefalla.
 
Exakt vad kopplade du in när säkringen löste ut? Om det ex var dator, laserskrivare och ett par datorskärmar via en grendosa så kan säkringen lösa ut om detta kopplas in exakt samtidigt.

Den typen av utrustning har nätaggregat som ger en total kortslutning när de kopplas in, men bara i några mikrosekunder, det tål säkringen. Men är det då tre fyra sådana aggregat som kopplas in exakt samtidigt så händer det att en säkring löser ut.
 
  • Gilla
avh67f och 1 till
  • Laddar…
Mikael_L
H hempularen skrev:
Exakt vad kopplade du in när säkringen löste ut? Om det ex var dator, laserskrivare och ett par datorskärmar via en grendosa så kan säkringen lösa ut om detta kopplas in exakt samtidigt.

Den typen av utrustning har nätaggregat som ger en total kortslutning när de kopplas in, men bara i några mikrosekunder, det tål säkringen. Men är det då tre fyra sådana aggregat som kopplas in exakt samtidigt så händer det att en säkring löser ut.
Nja...
Nog behövs det nog fler enheter.
 
Det varierar. Har varit med om att två laptoppar, två laserskrivare och en skärm löste ut en 10A säkring efter strömavbrott. Det var visserligen en B10, som sedan byttes till C10, löste problemet. Framförallt den ena skrivaren en Brother multifunction, verkade dra mycket vid inkoppling. Ljuset blinkade i rummet vid inkoppling av den maskinen.
 
  • Gilla
lars_stefan_axelsson och 1 till
  • Laddar…
P Pirijo-Emelli skrev:
Nu har jag fått så skilda svar så jag vet inte vad ska jag göra. Uttaget är inte smutsigt det ser ut så efter att ha smällt flera gånger. Du säger det kan brinna menar du genom nåt glapp i väggen? Visar pluggen något särskilt?
Jag får nog utveckla lite...

Är just ditt uttag sotigt så kan det tyda på att blixten varit framme eller så har man kopplat in för stygga saker ett antal gånger.

Är det smutsigt är det bara ett smutsigt uttag och då ska det fungera fint, men det verkar som du har problem som kräver elektriker.

Att det smäller i uttaget och din säkring löser ut, när du kopplar en apparat tyder dock på att det är apparaten det är fel på.

Ett uttag med slitna kontaktytor introducerar mer resistans i kretsen och detta har motsatt effekt jämfört med en kortslutning som klipper en säkring. En säkring har två uppgifter, att bryta för överlast eller kortslutning. Har man kortslutning klipper den omgående, medan överlast kan ta från några minuter till över en timme. En säkring kan inte känna av en dålig kontakt ute i anläggningen, så vidare det inte är en afci säkring du har, vilket är väldigt väldigt osannolikt eftersom dom är väldigt dyra och tack och lov ännu inte ett lagkrav i Sverige.

Att det smäller när ansluter en stickpropp är inte ovanligt, men absolut inte bra. Detta tyder på dålig design ifrån tillverkaren. Många tillverkare använder idag switchade nätaggregat i sina apparater och dessa har en eller flera kondensatorer i sig som fungerar som reservoar till strömförsörjningen. Ansluter man en stor kondensator till ett vägguttag så kommer det sannolikt att smälla ganska ordentligt beroende tidpunkten och momentanspänningen (på ACn sinuskurva) den ansluts. Tillverkare har krav på hur deras produkter ska utformas, så i en bra design så finns det bromskretsar som ser till att kondensatorn laddas upp långsamt. På en billig design åstadkommer man detta med ett NTC motstånd i serie med kretsen, NTC motståndet fungerar så att ju varmare det är... just mindre är resistansen. Så när apparaten är kall och ansluts så kommer strömrusningen bromsas och när den väl blivit varm så försvinner bromseffekten. Problemet med dessa är att det smäller om man drar ut dem och strax därefter stoppar in dem i ett annat uttag, detta eftersom NTC motstånded fortfarande är varmt och inte kan bromsa. Det finns moderna kopplingar med styrning av uppladdningen där detta görs med en transistor och ett parallellmotstånd. När kretsen laddas upp och så är transistorn inaktiv och strömmen tvingas att gå igenom motståndet. När kondensatorn är fylld så öppnas transistorn och strömmen flyter där istället för genom motståndet. Är detta korrekt gjort så ska gnistan bli minimal, en annan grej som kan vara bra att ha som rutin är att ansluta apparater i "off" läge. och sedan när dom är kopplade till uttaget trycker man på "on" knappen. Då slits inte uttagen på samma sätt...

Men av detta kan man dra slutsatsen att det inte är helt oproblematiskt att det smäller när man kopplar in något, hade det inte varit ett problem hade den här typen av detaljer i en design inte existerat.

Nu är det inte så att uttaget är förbrukat för att det smällt några gånger, dom är extremt robusta och ska tåla att användas.

Men det är också så att när något börjar bli varmt (behöver inte vara kontaktytorna i ett stickuttag specifikt det kan vara en skruvplint) så blir det ganska fort sämre. Man får termiska expansioner som påverkar negativt med tiden, komponenter och skruvar rör på sig, ytor oxiderar och plast smälter.

Det finns så mycket att kolla på en installation som denna, varpå jag tycker du ska tillkalla en elektriker om det verkar vara problem. På denna typ av problem så rekommenderas elektriker av den äldre sorten som har sett lite.
 
Magnus E K
Bryt strömmen till uttaget helt (dubbelkolla att det verkligen är strömlöst). Skruva sen av kåpan och posta en bild av hur det ser ut på insidan.

Om uttaget är slitet så att det behöver bytas är det även tillåtet att göra det själv, förutsatt att du vet hur man gör och att det byts till ett nytt av samma sort. (I det här fallet är det dock en kostnad som hyresvärden borde ta.) Om det visar sig finnas ledare med bränd isolering behövs en elektriker.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.