Har pratat med olika plantskolor några rekommenderade barrotsplantor, andra rekommenderar aldrig att man sätter stora barrotsplantor och små barrotsplantor ska sättas tidigast i november och helst på våren. Självklart skulle krukodlade bara kanon men till 100 meter häck blir det dyrt.

Vad säger Ni? Kan man plantera en bokhäck på hösten nere i skåne?

mvh plexi


 
 
Visst kan du sätta bokhäcken nu! Helt OK med barrotsplantor. Köp gärna mindre ex; du kanske inte vinner mer än en halv säsong på att köpa större plantor. Bok växer snabbt! Mät ordentligt och staga upp varje planta med en bambukäpp; bind upp den med bastband. Om du planterar redan nu bör du gå över bastbanden även i november; därefter kollar du banden regelbundet med ett par månaders mellanrum under växtsäsongen eftersom bandet inte bör strangulera stammen.

Använd helst rejäla bambukäppar som redan nu når den höjd du slutligen vill ha.

Undvik gödsling vid denna årstid; gödsla först när du ser att plantorna tänts till våren.
 
Vanlig eltejp av plast är enklare än bast. Den går fortare att sätta dit och man behöver inte efterjustera eftersom den töjer sig. Ingen strypning alltså. Dessutom är den inte så långlivad utomhus utan lossnar efter kanske ett par-tre år av sig själv. Det är bara att samla in resterna. Det sparar mycket tid! Själv har jag bundit upp 70 meter avenbok på det sättet.
 
Tack gör svaren!

Jag har satt upp ett 1 meter tråd/nätstängsel som jag tänkte skydda häcken från intilliggande trottoar och cykelstig. Kan man fästa plantorna i nätet eller ska man ha pinnar ändå?

mvh plexi
 
Barrotsplantor bör man plantera när trädet gått i vila, boken går i vila mycket senare än de flesta andra träd, det är därför du fått rekomendationen att vänta till november eller till i vår. Utbudet av plantor är nog mycket större på våren (gäller bok och avenbok), de brukar också säljas ut i maj.
 
Precis som Kurt sa har "min" plantskola sagt till mig. många tar in avenbok på hösten, men den plantskola jag pratat med som känns mer seriös, väntar med att ta in till våren. Eftersom avenbok går i vila så sent menade han att de har svårt att etablera sig innan det blir för kallt, och att många plantor dör på det sättet. "varken Ni eller vi tycker att det är roligt" sa han.

Jag ville plantera i år, men trodde ju att jag var tvungen att vänta, men Ni säger alltså att det går?
Kan det gälla zon 3 också (uppsala) eller gäller det bara Skåne?

/aja
 
Planterade 110 bokplanter igår! Grävde djupa diken och la ner ett halvt lastbilsflak med matjord från ett växthus som odlat gurkor. Hoppas dom klarar sej… Annars får vi kanske en gurkhäck!

plexi
 
Klicka här för att svara
Produkter som diskuteras i tråden
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.