Hej alla kloka forumbesökare!

Jag ska montera in en Nibe F370 i ett nybyggt fritidshus. Ursprunglig tanke har varit att ställa den i ett "teknikrum" i huset, men nu har evenutuell möjlighet öppnat upp sig att ställa den i ett uppvärmt utrymme under huset istället.

Jag vet inte hur mycket "tillsyn" en sån här "apparat" behöver och om det finns någon vits att ha den placeras i samma utrymmen där man vistas dagligen. Man kan vad jag förstått styra via app, och det är dessutom inget större bekymmer för mig att gå ner i "källaren".

Samma fråga kan ställs gällande GVF, så också planerats sitta i "teknikrummet". Känns även som att den kan sitta i källaren.

***** Så min fråga är: Behålla ursprungsplanen eller tjäna lite utrymme i huset genom att flytta ner det hela i källaren? *****

Kloka råd mottages med stor tacksamhet!

//Anders
 
Har en F750. Inte mycket tillsyn behövs. Jag skulle bestämma placering map ljudet. Enheten låter en del och framförallt utblåset.
 
  • Gilla
T-dog
  • Laddar…
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.