Kommer att behöva lägga om mitt tak inom en snar framtid. Mitt tak har 14° lutning. Har tagit in offerter på panntak. Pris ligger på ca 1000kr m2 efter rot.

En takläggare tyckte jag skulle satsa på papptak dels pga lutning och dels pga priset. Papptaket skulle hålla 30år dock vet jag inte vad priset per m2 skulle hamna på. Vet ni på ett ungefär?

Det finns även plan på att lägga solceller då ena taket har rakt söderläge. Solpaneler ska ha en livslängd på 30 år alltså samma som ett papptak.

Skulle det vara bra att satsa på papptak istället? Verkar vanligt i Skåne. Vilka är för o nackdelar med papptak?

Väljer jag papptak så måste solceller upp då infästningsplattor måste brännas fast i samband med att papp läggs.

tacksam för svar
 
bumpar och hoppas på svar ;)
 
Jag har lagt papptak några gånger på låg lutning och det rekommenderas. Först självklistrande underlagspapp och sedan självklistrande yt-papp. Underlagspappen ger ett bra tillfälle att öva på att spika papp, den är tät och det går bra att vänta någon månad innan man fortsätter med yt-pappen.

Hittar du någon pensionerad pappläggare så ge honom en tusenlapp mot att han kommer förbi ett par gånger och visar hur man gör. Så gjorde vi på en väns hus.

Alternativet är plåt av något slag som jag ser det. Oavsett takyta så ska det vara underlagspapp/underlagsduk under. Underlagsduken ska uttryckligen vara avsett för plåt, papp eller pannor beroende på vilket som ska läggas.

Kolla en video som visar hur underlagspapp ska läggas vid fotplåt och trekantsläkt.

Har du funderat på shingel? Lite svårare då man behöver hålla reda på att det blir rakt både lodrätt och vågrätt, men roligt och snyggt.
https://www.byggmax.se/takshingel-protego-röd-p6303006.
 
Redigerat:
  • Gilla
Walle_skåne
  • Laddar…
Rickard.
Det är ingen lätt frågeställning att bara snabbt knappa ner ett svar på vilket nog är anledningen till att du inte fått något ;)

Ett grundkrav för att papp ska bli billigare (vilket det normalt är) är att råsponten håller måttet för ett papptak som ställer lite högre krav än ett tak på läkt. (håller på med ett jobb nu där kund blev överraskad på nästan 2000m² ny råspont när dom rev bef.tak, inte så billigt ;) )

Fästerna för solceller är dock inte särskilt billiga och tar tid att montera så här på forumet har jag läst att trp är en "budget favorit" när det gäller solceller för att plåten och fästerna ska vara billiga, enka och snabba men jag har ingen egen erfarenhet av dom.

På ditt tak skulle jag egentligen säga att papp bara har fördelar mot betongpannor förutom utseendet och 30år är konservativt räknat om du anställer en bra firma som lägger bra material med moderna metoder.
 
Redigerat:
  • Gilla
Walle_skåne
  • Laddar…
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.