11 329 läst ·
54 svar
11k läst
54 svar
Kvar lämnade saker
Renoverare
· Skåne/Blekinge
· 2 880 inlägg
En sak ni kan göra som kan vara er till gagn är att meddela ägarna till sakerna att ni kommer att ta hyra (och en rejäl sådan) för varje månad sakerna står där.
Renoverare
· Skåne/Blekinge
· 2 880 inlägg
I teorin är det nog bra.Cancerman_777 skrev:
Jag vill inte låta negativ.
Men om de är sådana klydderövar som TS beskrivit, att de redan har fogden efter sig, polisanmälningar mm så är nog utsikterna att de skulle betala för den hyran, eller ens bry sig, ganska dåliga.
Problemet är att man blandar ihop olika frågor. Hade TS förvärvat en hyresfastighet med hyresgäster i hade det varit knepigare, då hade hyreslagen kommit in. I detta fallet har TS förvärvat en privatbostad för eget bruk av säljaren. Har köpet gjorts mha en auktoriserad fastighetsmäklare eller annan juridiskt kunnig person innehåller avtalet med största sannolikhet en klausul om rättigheter och skyldigheter för bägge parter vad avser kvarlämnad egendom. Att säljaren kvarlämnat saker som en tidigare hyresgäst äger saknar betydelse för TS, det är en sak mellan säljaren och tidigare hyresgästen.Cancerman_777 skrev:
Mitt råd: lös inte allas problem, lös dina egna men gör det tillpunkt och pricka enligt avtalet med motparten, dvs säljaren. Strunta i hyresgästen.
Renoverare
· Skåne/Blekinge
· 2 880 inlägg
Inte så mycket för att få in pengar, utan snarare för att sätta ytterligare press på dem att hämta sin skit. De verkar ju bry sig om sakerna, alltså bör de vara oroliga för att fogden skall ta dem eftersom de tydligen är i skuld.K knipo skrev:
Som sagt, lös inte hela världens problem. Läs kontraktet och se vad som står angående kvarlämnad egendom. Meddela säljaren att ni avser agera enligt avtalet när det gäller egendomen. Blanda för guds skull inte er i den fd hyresgästen som tycks vara en strulpelle! Det första jag skulle göra är absolut att byta låsK knipo skrev:
Renoverare
· Skåne/Blekinge
· 2 880 inlägg
Kontraktet? Det har noll och intet att göra med TS.S Skärkarln skrev:Som sagt, lös inte hela världens problem. Läs kontraktet och se vad som står angående kvarlämnad egendom. Meddela säljaren att ni avser agera enligt avtalet när det gäller egendomen. Blanda för guds skull inte er i den fd hyresgästen som tycks vara en strulpelle! Det första jag skulle göra är absolut att byta lås
Köpekontraktet mellan TS och säljaren har väl i högsta grad relevans i detta fall. Och nån annan part än säljaren skall TSabsolut inte befatta sig med. Ett skäl till många tvister av snårig art är att folk strular till det med tankar hit och dit istället för att läsa och följa ingågna avtal. Förutsätter givet vis att TS geno fört köpet med ett vettigt köpeavtalCancerman_777 skrev:
Renoverare
· Skåne/Blekinge
· 2 880 inlägg
Absolut, men inte med Fd hyresgästens saker. Inte ens vid en exekutiv auktion har den nya ägaren rätt att agera på eget bevåg med tidigare ägarens lösöre som ev är kvar. Jag tror absolut att du är på mycket djupt vatten med ditt resonemang.S Skärkarln skrev:Köpekontraktet mellan TS och säljaren har väl i högsta grad relevans i detta fall. Och nån annan part än säljaren skall TSabsolut inte befatta sig med. Ett skäl till många tvister av snårig art är att folk strular till det med tankar hit och dit istället för att läsa och följa ingågna avtal. Förutsätter givet vis att TS geno fört köpet med ett vettigt köpeavtal
Nej just det med tidigare ägares lösöre......Cancerman_777 skrev:
Du verkar ju vara jurist så jag ger upp....
Renoverare
· Skåne/Blekinge
· 2 880 inlägg
Kan bara hålla med om att inte göra förra ägarens problem till dina. Du har avtal med den du köpte huset av. Den personen ska se till att huset är tömt. Att de fd hyresgästerna är besvärliga framgår nu med extrem tydlighet. Det kan vara läge att blanda in både mäklaren och en egen jurist för att klargöra vad du har för alternativ för att bli av med sakerna.
Byt alla lås om du inte redan gjort det.
Byt alla lås om du inte redan gjort det.
När jag köpte ett hus på exekutiv auktion fanns det ett antal saker med tveksamt värde kvar från tidigare ägare och dennes hyresgäster. Kronofogden sa då att det fanns två sätt att lagligt flytta in, antingen begära handräckning att plocka ut allt av möjligt värde, eller skicka ett rekommenderat brev och magasinera sakerna i tre månader så att ägaren fick en chans att komma och hämta. Därefter fick jag göra vad jag ville med sakerna.
Skogsägare
· Stockholm och Smålands inland
· 23 231 inlägg
Det här bör man akta sig för. Der finns inget som gör att den f.d. hyresgästen skulle vara bunden av den ensidigt påhittade hyran, men TS skulle eventuellt ta på sig en extra vårdplikt för den f.d. hyresgästens saker.Cancerman_777 skrev:
De tidiga råden att hålla sig borta från all direktkontakt med den f.d. hyresgästen är mycket goda. Samtidigt ser vi att säljaren uppenbarligen vill slippa ifrån det ansvaret också.
Om TS inte ställer till det för sig genom att exempelvis erbjuda att hyra ut sitt hem för förvaring av den f.d. hyresgästens saker så är den här saken i värsta fall utagerad före sommaren. Det finns kraftmedel att ta till, men jag undrar om det enklaste inte bara är att låta tiden gå. Meddela säljaren att dennes f.d. hyresgäst kan hämta sina saker när TS är hemma (och erbjud generösa möjligheter att kunna göra det), men sen är det bara att vänta.
Och för allt i världen, byt låsen!
