Hej! Jag planerar att underlimma en diskho i en bänkskiva och har därför köpt hem en handöverfräs (kallas dock multifräs). Efter K-rautas rekommendation valde jag en Ryobi R18TR-0.

En bild ur instruktionen:
En handöverfräs med plastbottenplatta som följer en mall, och en persons händer som visar användning vid en träbänkskiva.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder


Handöverfräsen/multifräsen jag köpt:
Ryobi R18TR-0 handöverfräs/multifräs med plastbottenplatta och 6mm chuck.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder

Bottenplattan är ju i plast i stället för metall som på många andra modeller. Är det så att det inte finns kopierringar till denna modell? Har skrivit till Ryobi och frågat men vet inte hur länge jag får vänta på svar.

Bör jag kanske lämna tillbaka maskinen och köpa en annan? Denna har dessutom 6mm chuck och det verkar lite svårare att få tag på frässtål med den dimensionen.

Länkar till projektet nedan, men även om jag skulle lösa det utan kopierring denna gång känns det ju konstigt om Ryobis fräs inte klarar det populära lilla tillbehöret alls?

https://gds.se/kok/diskho/underlimmad-diskho-lyx-till-laagpris

Tacksam för tips.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.