Jag och min fru anlitade en juristfirma för att upprätta ett testamente och skuldebrev, totalt två möten på 2 timmar och en del korrespondens per mail, kanske totalt 10 mail i varje riktning. Kan tilläggas att juristen tog god tid på sig att svara, vid ett tillfälle tog det 2-3 veckor och hon skylde på migrering av mailsystemet (vilket jag tycker låter som en dålig ursäkt).

Idag fick vi fakturan, utan någon som helst specifikation av tidsåtgång, slutnotan var på 6200:-.
Tycker det känns lite högt. Är det nån idé att klaga?
 
Anlitade en advokat för att skriva ett avtal. Tog 20-30min kostade 700kr. Men priset var jag medveten om innan. 1400 kr/timmen. Obs! det var en advokat. Jurist kan vem som helst kalla sig för.
 
Av detta kan andra lära sig att fråga om pris innan då en duktig jurist/advokat bör kunna sätta ett fast pris om inget speciellt föreligger. Kostnaden är ganska hög men inte orimlig. Finns stackare som fått betala över 10 000 kr!!!
 
En specificerad faktura har ni rätt till, men jag tycker det låter rimligt, timpris för en jurister varierar men 1500kr/timme är inget överpris.

Ni har dessutom inte mycket att komma då ni inte gjort er "läxa" och bett om kostnadsuppskattning innan ni började ;).

För egen del är den enda faktura jag själv behövt bestrida hittills är från en advokatfirma. De svarade med att skicka ett utkast till stämning i tingsrätten :). Lite innovativt tycker jag :)

Jag ringde upp och erbjöd dem 1000 kr för den goda sakens skull (de ville ha runt 25000, på en helt ospecificerad faktura), chefen blev rätt irriterad. Efter att jag förklarat för honom att 1. Timpriset är helt oskäligt, vår "advokat" var en jurist. 2. Hon hade noll koll och avrådde från att gå vidare med vår sak när jag efter en stunds googling som lekman kunde konstatera att vi hade ett klockrent case.

Han retirerade och sa att de 1000kr inte spelade någon roll heller. Han hade annat att göra...

Det slutade med att jag själv skrev vår överklagan och vann i rätten.
 
  • Gilla
jimmyboy_666 och 4 till
  • Laddar…
Hemmakatten
Tycker priset är helt okej. Vi betalade 3' för vårt testamente. För TS var det även10 mejl som tar tid Och dessutom tid för sammanställning och utskrifter.
 
Kanske bara att bita i det sura äpplet då...
 
Låter inte orimligt. Betalade något liknande för vårt testamente och vi var där ca 40 min och hade kanske 3-4 mail som korrespondens.
 
aweste skrev:
Kanske bara att bita i det sura äpplet då...
Men vi kom ju fram till att det inte var surt ju ;)
 
Kan t.o.m vara billigt beroende på innehållet i dina email, om svaret på eventuella frågor dina email kräver efterforskning för att kunna besvaras korrekt så är det timmar som kan bli dyra beroende på vem på advokatbyrån som efterforskar svaret.

Förra året skickade jag ett email på 2 meningar till advokatbyrån som arbetar för företaget jag är anställd på för att få en förklaring på en punkt, efter ett par dagar fick ett svar tillbaka på en A4 och företaget en räkning för 3-4h arbete..
Så man får tänka sig för innan man ställer enklare frågor som man kunde ha eftersökt svaret på själv..

Advokater är mycket duktiga på att ta betalt och de jobbar inte gratis för att vara snälla. Om deras arbetsdag är 8h kan du ge dig fan på att de har fakturerat 8h + att någon annan har betalat för lunchen.. :-)
 
  • Gilla
mexitegel
  • Laddar…
Sist jag anlitade en jurist kostade denne 2 000 kr i timmen. Så det låter som en rimlig kostnad enligt mig.
 
Jag betalde 7.184kr för ett gåvobrev samt ett bodelningsavtal hos Avtal24 så jag tycker ert pris är rimligt. Vi hade endast telefon och mailkontakt några gånger så jag vet inte exakt hur mycket tid de lade ner på mina ärenden. De kör fasta priser så det var ingen överraskning och helt ärligt tycker jag att det var väldigt skönt att allt blev rätt från början och jag behövde i princip inte lyfta ett finger. Detta var ca 2 månader sedan.

MVH

Daggen
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.