Hej!

Satte lite barrotade måbärsplantor nån gång i maj, klippte då ner dem till ca halva höjden, kanske 20 cm. Varje planta bestod av tre "huvudstammar". De har tagit sig fint och växer så det knakar. Hur ska jag nu frisera dem så att jag får en fin och tät häck? Ska jag klippa nån gång redan nu i sommar, vänta till hösten eller kanske till våren? När jag klipper, ska jag då göra det på alla sidor av respektive planta för att det ska grena sig och bli tätt och bra, eller bara yttersidorna av häcken, eller kanske bara i toppen av häcken? (Jag tänker mig att eftersom den skjuter så långa skott kanske man kan klippa den lite tätare för att inte bara behöva slänga bort en massa långa skott utan mest toppa när det så att säga är dags för förgrening...) När börjar man "forma" häcken? Än så länge växer den iofs bra, men är ju långt ifrån den bredd som jag hoppas att den ska anta.

/Elin
 
Se till att det är rent vid roten, inget gräs eller andra grenar skall växa upp vid roten.
Sedan skall du se till att den inte blir allt för tjock. Börjar den bli bred så ta det mesta på hösten, sedan kan du klippa den vid midsommar.
Jag har klippt in min nedtill sedan låter jag den växa lite på breden på halva höjden sedan klipper jag in den på toppen. Som denn symbol: < fast inte så skarp bredd på den.
Eftersom min buske planterades -68 och de som bodde innan bara handklippte den så gjorde jag så här och nu har den blivit riktigt tät och man ser att det kommer ordentliga skott mot var det var innan vi flyttade in till huset.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.